MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bugünkü grup toplantısında günün bombasını da patlattı. "Meclis Başkanlığı 4. tur oylamasına bizim adayımız kalmazsa 80 tane geçersiz oyumuz olacaktır" dedi.

 

Dün ise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM başkanlığı seçiminde son turda CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ı destekleyip desteklemeyecekleriyle ilgili olarak, HDP bir aday için son turda açık destek ilan ederse o zaman biz onunla aynı adaya oy vermeyiz. Ama açık destek olmazsa milletvekillerinin takdiridir, karışmayız” demişti.

 

MHP’nin Meclis Başkanlığı seçimindeki dün ve bugünkü söylemleri, bir nevi AK Parti’ye başkanlık getiriyor.

 

Satranç oyununda bakalım kim kimi mat edecek...

 

Benim aklıma şu geldi.

 

Ya Devlet Bahçeli bu hamleleri ile MHP'nin adayını 4 tura taşıma planları yapıyor?

 

Ya da HDP' ye, CHP adayı Deniz Baykal'ı destekleyeceğiz beyanatının önüne geçiyor?

 

Siyaset bu, şimdi Selahattin Demirtaş çıkıpta biz MHP'nin adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nu destekleyeceğiz dese bu durumda CHP'nin adayı Deniz Baykal son tura kalamayıp HDP gibi CHP'de MHP'nin adayını destekleyeceğiz açıklaması yapsa, o zaman MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli HDP'nin verdiği oylarla Meclis Başkanı seçilecek olan Ekmeleddin İhsanoğlu için HDP bizim adayımıza oy verdi bu oylarla adayımız Meclis Başkanı seçildi bu oyları kabul etmiyor muyuz? Diyecek.

 

Sayın Bahçeli konuşmalarında bir nevi HDP' ye bir adayı sakın ola ki, destekliyoruz mesajı verilmemesi konusunda uyarıyor.

 

Ve diyor ki; HDP Siz sessiz kalın, CHP adayı Deniz Baykal 4 tura kaldığında Milletvekillerimizi serbest bırakıp oyların ona gitmesi sağlanacaktır.

 

Veyahut da bizim adayımıza oy verin bizim adayımız son tura kalsın.

 

Bakalım Devlet bahçeli bu satranç oyununu MHP lehine çevirebilecek mi?

 

Bekleyip görelim...

 

Saatler değil dakikalar kaldı...