Kanal Maraş köşe yazarı Ramazan Yumşak, ''Maraş'ı cazibe merkezi yapamadık, bari Narlı'yı ticaret merkezi yapalım'' başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Memlekette tüm işler siyasilerin elinde. Artık her şey için siyasilere başvurmamız gerekiyor. En ufak bir tayin atama veya başka herhangi bir küçük iş için bile. Bu nedenle tüm işler için siyasilerin ağzına bakar olduk. Memleket Büyükşehir olunca başka ilçelere yapılacak hizmetler için bile belediye başkanlarından umut bekler olduk. Maalesef seçilmeden önce Her Büyükşehir belediye başkan adayı Maraş’ımızı marka şehir yapacağını veya yaptığı hizmetlerle uçuracağını söyledi onlarca yüzlerce proje sayıldı. Ama bu zamana kadar bunu pek görmedik. Fakat millet yine de desteğini eksik etmedi. Destek eksik olmadığı gibi Maraş da marka olamadı. Bunun için de ne siyasiler ne de halk bir çaba göstermedi.

Örneğin en önemli faktör olan otoban, ne oldu bizi es geçti. Sadece o mu günümüzde hızlı tren es geçiyor. Yani anlayacağınız Maraş’ın %70’lik oy potansiyeli hızlı treni getirmeye yetmedi. Demek ki nicelik değil nitelik önemliymiş. Onun için Sapa kalmaya devam. Sapa bir memleket marka olmayınca turizm veya ticaret de gelişmiyor gelişemiyor.

Ama gel gör ki Antalya Muğla ve Denizli gibi şehirler sapa olduğu halde gelişiyor ilerliyor ve her geçen gün daha da büyük marka oluyor. Daha çok turist ve ticaret insanı çekiyor. Yılların kadim şehri Maraş ise hala yabancıya kapalı kendi kendine idare ediyor. Şehrimizin Cazip ve çekici yanı çok ama bunlar değerlendirilemediği için kimse gelmiyor. Sadece Adanalı memurlar geliyor onlar da memleketlerine yakın olduğu için veya iklimi daha güzel olduğu için. Yerleşim olarak Dışa kapalı olunca kafalar da kapanıyor. Farklı düşünceler gelişmiyor.

Turistleri çekemiyoruz bari dükkânları onların ayağına götürelim. Bunun için en güzel yer narlı kavşağı. Zira Akdeniz’i doğuya bağlayan yol Narlı’dan geçiyor ve Narlı Maraş’ın en önemli kavşağı.

Oraya büyük bir alış veriş merkezi yapılmalı. Otobüslerin, otomobillerin hatta kamyonların durduğu durakladığı mola verdiği ve insanların alışveriş yaptığı yer olmalı.

Mevcut berbat kavşak daha güzel ve alımlı olmalı. Kavşağın ortasına kenarlarına Maraş’ımızı temsil eden figürler ve heykeller etrafına dükkânlar ve alışveriş merkezleri yapılmalı. Yani canlı bir ticaret merkezi olmalı. Sağ olsun bir kaç iyi ve akıllı insan elinden geleni yapmış dükkân açmış ve kendince bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ama bu devlet eliyle düzenlenirse çok daha güzel, planlı ve imkânlı olur. Gelen araç sayısı artar. Hatta her geçen araç durmak ihtiyacı hisseder. Pastanesinden, hediyelik eşyacısına kadar birçok dükkân açılır. Ve bence çok harika olur. Zira iyi esnaf müşteriyi dükkânında bekleyen değil. Gerekirse ayağına gidendir. Bizde Müşteri gelmiyorsa ayağına gitmeliyiz. Sizce de öyle değil mi?