Kahramanmaraş'ın en etkin haber sitesinin köşe yazarı Ramazan Yumşak, bugünkü yazısında, ''Başörtülü bacılarımıza bir şey olunca bağırıyoruz ya başörtülü çocuklarımıza tecavüz edilince'' başlıklı makaleyi ele aldı.

Aman Allahım! Bu ne? İyiki haber izlemiyorum. Yoksa her gün çıldırırım. Memlekt psikopat dolu, o da yetmiyormuş gibi sapıklar sarmış dört bir yanı. Pek haber izlemem ve izlemeyi de sevmam ama son günlerde duyduklarım yenilir yutulur cinsten değil  ve beni çıldırttıyor. İnanın yazarken elim titriyor, boğazım düğümleniyor. İnanamadım bu haber olsa olsa taliban yönetimindeki Afganistanda olur dedim. Ama hayır benim ülkemde hem de ülkemin en geniş takipçisi olan tarikatların birinde olmuş. Hemde anne baba izniyle ve rızasıyla gerçekleşiyor.

Ama o da ne bundan daha kötü bir durum var. O da bu ahlaksızlığı bazılarının görmezden gelmesi ve sesini çıkarmaması. Bu olayda da yine saçmalayanlar olmuş. Bazıları sanki olayın duyulmasından büyük bir rahatsızlık duymuş gibi. Yalnız yaşanmasından değil duyulmasından. Dillendirmeyi konuşmayı ayıpsınıyorlar. Bazıları dindarlar ise olayı konuşmak yerine din savunuculuğuna soyunuyor. Zira bu olayda sapık yerine dine, İslama, saldırıldığını düşünüyor. Sanki yaşanan bu elim olay basit bir olay gibi algılanıp iş başka yere kayıyor. En çok da bu duyarsızlığa veya yanlış tepkiye kızdım. Zira birçok dindar olayı yok sayıp sanki dinine saldırı var da, dini mübin İslam tehlike altında da onu savunuyor pozisyonuna düşmüş. Olayın iğrençliği yetmiyormuş gibi olayı saptırıp çocuğa tecavüzü değil de dini ön plana çıkarıyor. Neymiş efendim, bu işi bahane edenler asıl düşmanları olan İslama saldırıyormuş. Bak sen bak. Peki, sormak istiyorum; dine saldırmak din adına 6 yaşındaki çocuğa tecavüz etmek midir? Bunu iğrenç ve adice bulmak mıdır? Sizin en büyük düşmanınız içinizdeki sapıklar mı, yoksa bu sapıkları şiddetle eleştirenler mi? Ortada ıspatlanmış bir sapıklık varken neden din savunuculuğuna soyunuyorsunuz? Öyle yapacağınıza o sapığa ve çocuğun ailesine haddini bildirmek için önderlik etseniz daha doğru olmaz mı? Dine saldırıyorlar diyeceğinize o şeref yoksunlarına suç duyurusunu ilk siz yapsanız. Onların en ağır şekilde cezalandırılması için kampanya başlatsanız. Bu ahlaksızların en ağır şekilde cezalandırılmasını sağlasanız. Yapanada yağacak olanada büyük bir ders verseniz. Böylece bu sapıklığa karşı olduğunuzu gösterseniz, işte o zaman kimse sizin dininize saldırmaz size laf söylemez. Zira laf söylemeyi hak etmediğinizi göstermiş olursunuz. İsalama sahip çıkmak bu değil mi? Zaten bu sapıklığı yapanlar din adına hareket ettiklerini ve bu işin dine uygun olduğunu dinin onlara bu yetkiyi verdiğini savun muyormu? O halde düşman kim? Dine saldıranlar kim? Önce onu seçin sonra doğruyu savunun.

Ama yook. Bazıları bu ahlaksıza ve şeref yoksunu kişilere had bildireceğine onu eleştirenleri eleştiriyor ve kendince dinini savunmaya geçiyor. Hafizanallah kendi çocuklarına bu yapılsa aynı tepkiyi verirler mi? O durumda da; ‘Bunlar dinime saldırıyor’ diye mi düşünürler. Yoksa saldıranlarla bir olup tecavüz olayının üzerine mi gider? Onları mahvetmek için ellerinden  geleni mi yapar?

Dindarlık ortada aşağılık bir durum varken dini savunmak mıdır? Din adına yapılan ahlaksızlıkları örtbas etmek midir? Olayı görmezden gelip eleştirenlere saldırmak mı?

Ülkem insanı nasıl bir ruh halinde inanın anlayamıyorum. Ortada bu vahim durum varken nasıl oluyorda olay din mevzusuna dönüşüyor. Nasıl oluyor da din adına ahlaksızlık yapanlar değil de onu eleştirenler suçlu görülüyor. Olayı tartışmak yerine herkes karşı tarafı suçluyor.

Oysa böylesi bir olay yaşanmışa bu olay ilk ve son değildir. Bunun mutlaka bir geçmişi ve gelecekte de yaşanma ihtimali vardır. Bu inançta olan insanların içinde bu tip olaylar daha önce de yaşanmış ya da ilerde de yaşanacaktır. Bu gibi olayların bundan önce ve sonrasında yaşandığı veya yaşanma ihtimali araştırılıyor mu? Zira bu bir zihniyet meselesidir. Bu anlayış zihinlerde oldukça eskiden de yapılmış, gelecekte de yapılacak anlamına gelmektedir. 

Durum hakkında bilgi almak için haberleri açıyorum, yer yerinden oynamalı fakat ses seda yok. Normal basit bir olay yaşanmış gibi davranılıyor. Peki bu ahlaksızlığı dindar olmayan gruplar yapsaydı ses etmeyen dindarların tepkisi yine aynı mı olurdu? Yoksa siyaset meydanları başta olmak üzere, tv ve gazetelerde 7/24 bu ahlaksızlık mı yazılır veya konuşulurdu?

Nasıl bir durum ve toplum içindeyiz. Yaşanan olaya değil de yapana göre tavır almak nasıl bir ruh hali biri bana bunu anlatsın diyeceğim ama siz yüzbin kere de anlatsanız ben yine anlayamayacağım. Bunu asla anlayamam anlamamı beklemeyin.

Hala bu kadar belge ve çocuğun açık ifadesi var iken bu eleştirilerin asıl amacının dine, cemaat ve tarikatlara saldırmak olduğunu düşünen varsa onlara yazıklar olsun diyorum yazıklar. Çok kızgınım çok ama yerim dar. Daha yazacak diyecek çok laf var ama dedim ya; yerim dar. Sadece lanet olsun bu zihniyete lanet, diyorum. Vah vah. Ölmüşüz ağlayanımız yok.