Kahramanmaraş'ın en etkin haber sitesi köşe yazarı Serkan Karaaslan bugünkü yazısında "YRP'nin 'Eliaçık'ı mı yoksa 'Ağzıaçık'ı mı?" diye yazdı.

Son günlerde Kanal Maraş’ın ortaya çıkardığı iddiaların asıl gündeminde olan,  önceki dönem STK başkanlığı yapan kibir abidesi olan M. Eliçak’tan bahsedeceğiz bugün.

Biliyorsunuz deprem sonrası hızla toparlanma arifesine giren şehirde, kendini PR ve foto yoluyla meşhur etmeye çalışan dağıttığı yardımları, yaptığı işleri boy boy sosyal medyaya atan bir tayfa türedi. Bunların başında da (hala silmedi ise) bizim yazının konuğu olan YRP İl Başkan Yardımcısı M. Eliaçık geliyor. 

Kendini o kadar partiye vakfetmiş ki, anonsu o yapıyor, sosyal medya trollerini o yönetiyor, milletin malına göz dikenlerin arkadaşı o oluyor. Aynı Genel Başkan Yardımcısı gibi kendisi de kibir abidesi. Anons yaparken, sanki Türkiye’de başka parti yokmuş gibi, bir anlatma, bir anlatma dersiniz seçim kökten YRP’nin.

Konumuza dönelim;

Tarihler yakın bir zamanı 11 Mart’ı gösterdiğinde haber merkezimiz Yeniden Refah Partisi İL Başkan Yardımcıları M. Eliaçık ve İ. Demirel ve iş insani İ.B., isimli şahıslar hakkında ortaya atılan asıllı veya asılsız iddiaları gazetecilik refleksi ile sayfa sütunlarına taşıdı. Söz konusu haberlerde iddialara göre 5 ana sektörün bulunduğu yaklaşık 10/15 işletmenin güveni su istimal yoluyla yaklaşık olarak 50 milyon TL civarında haksız kazanç elde edildiği iddia ediliyordu. 

Hatta dolandırıldığı öne sürülen esnaflarda fısıltı olarak bunu çarşıda, pazarda, dost meclisinde konuşmaya başlamışlar. Şimdi buraya kadar herşey normal iken, sanki olayları biz yapmışız gibi, sanki milletin malına biz göz dikmişiz gibi, sanki sosyal medya trollerini biz yönetiyormuşuz gibi beyefendi çıkıp ağzından ateş çıkarcasına bizi suçluyor. Hayır biz kurum olarak suçlanmaya alışkınız, öyle ki bizi suçlayanların hepsi haklılıklarımızı anladığında sessizliğe büründü. Sayın ağzı açık İL Başkan Yardımcımızda öyle yapacak. 

Şimdi size bu arkadaşın kendince hayatta kalma, bizce birilerinin üstüne üstüne basarak nasıl yol aldığını anlatacağız.

İstanbul’dan iklimlendirme uzmanı olarak şehre gelen Eliaçık, seneler 2020 yılını gösterdiğinde eşinin, dostunun uyarması ile TÜMKİAD İL Başkanı oldu. Ama biliyordu ki, yeni kurulmuş bir STK, yeni oluşum olan bir STK kendisini bir yere getirmeyecekti. İlk olarak Genel Başkanı Nihat Tanrıkulu’nu etkilemek ve kendisine alan açmak için çabaları başlattı. Bir il başkanı olarak genel başkana dondurmalar, kırmızıbiberler, tarhanalar gidiyordu. Daha sonra genel başkanın basın danışmanı, sonra ise kurumun unvansız basın sorumlusu oldu. Niçin unvansız diyorum, perde arkasından iş yürütmeyi çok sevdiği için.

Genel Başkan Tanrıkulu’nu kendi kıvamına getirdikten sonra işte asıl ondan sonra başlıyor olaylar. Çevresinin etkisi ile ilk önce siyasi parti temsilcikleri, STK başkanlığı gücü ile basın, İl başkanlığı gücü ile halkta bilinirlilik yapmaya başladı. Yakınlık gösterdiği genç gazetecilerin tamamına kendi haberlerini yaptırarak, bal yapmaz arı gibi çalıştığını deklare etti. Şehirde hemen karşılık bulan STK Başkanı Eliaçık, asıl çıkışını KMTSO seçimlerinde yaptı.

O dönem Şahin Balcıoğlu’na kendi oğlundan, ailesinden bile çok destekleyen Eliaçık, kendi çevresine ve kendisine komite üyelikleri, iş fırsatları, ve KMTSO’nun kimliği ile iş yapma fırsatı gibi fırsatları yakala-mıştı. Tabi yanlış hesap Bağdat’tan döndü. Döner sayın Başkan yanlış hesap Mağralı'dan da döner, Saçaklızade’den de döner. Sen dönme yeter ki. 

AK Parti'nin o dönem çiçeği burnunda İl Başkanı şimdinin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fırat Görgel ve ekibinin tamamı ile diyaloga girdin. Girmen de normal. Ama dediğimiz gibi senin asıl amacın, parti içinde meclis üyeliği, il başkanlığı ve il başkan yardımcılığıydı. Çünkü gençsin, siyaseten ismini yaparsan bu memlekette bir yere gelirsin!! Bizce de gelirsin! Ama çok beri gelme. Şimdi koltuğu buldun, çünkü siyaset 16 günden sonra unutulur. Yani bugün Eliaçık bey bir açıklama yapsa bunun unutulma süresi 16 gün. YRP gömleğini çıkartıp ARP gömleği giyer. Onu çıkartır, BRP gömleği giyer.

Ha tabi genç gazeteciler mevzusu var birde. Son dönemlerde özellikle genç gazeteci kardeşlerimiz sosyal medya alanında güzel işlere imza atıyor. Sosyal medyada tanıtım ve PR ile birlikte Şehrin marka değerine değer katarken, kendini göstermek için adeta can atan YRP İL Başkan Yardımcımız M. Eliaçık'ta bugün kardeşlerimizi yanından ayırmıyor. Nasıl mı? Dostluk ilişkisi kurarak, vatan millet Sakarya diyerek, memleket diyerek. Ama her memleket dediğinde Eliaçık beyin haberleri ulusalı, yereli süslüyor. Sanki dersin aşı buldu, sanki dersin süpersonik füze geliştirdi.

Deriz ya hep, kendini öne atanlar için hızlı giden at misali seyrek izler bıraktı. Bu arkadaş sonra çeşitli dostluklar, sözde dostluklar kurarak bir yerlere gelmeye çalıştı. Şöyle dikkatli izleyince ne demek istediğimizi yakinen anlarsınız.

YRP ve diğer partiler şu anda seçimde, istifalarını alacaklarını sanmıyorum. Hani bu YRP'nin bir Genel Başkan Yardımcısı var ya, dönemin bakanı. Hah işte asıl gücü yetiyorsa bu iki arkadaşı M. ELİAÇIK ve İ. DEMİREL'i görevden almalı. Almalı ki, her fırsatta biz İktidardan farklıyız söylemleri vücut bulsun. Bulsun ki Rahmetli Erbakan hocanın partisi olduğunu göstersin. Yine diyorum çok sürpriz olmayacak çünkü alamayacaklar. Çünkü Partinin kademeleri bu dolandırıcılık olayını bilmelerine rağmen ya suça ortaklar, ya ses çıkartmıyorlar, ya da bizim hırslı İl Başkan Yardımcımız bunlara kumpas kurdu. Nasıl mı; ya görüntüleri var ya da ses kayıtları. Yapar mı bizce yapar! Çünkü bu hırsla bu adam memleketi bile satar. Demedi demeyin!