Kahramanmaraş'ın en etkin haber sitesi köşe yazarı Serkan Karaaslan bugünkü yazısında "Kahramanmaraş’ta seçimin kaybedeni gerçekten kim?" diye yazdı.

Türkiye müthiş bir demokrasi örneği ile 2024 yerel seçimlerini geride bıraktı. AK Partinin kalesi olan Kahramanmaraş’ta birçok ilçeyi kayıp etti. Peki neden? Aday mı beğenilmedi? 3 ilçe alabilen AK Parti bu olaylara nasıl baktı? 

Gelin tek tek sıralama yapalım!!!

6 Şubat sonrası özellikle büyük sıkıntılar geçiren Kahramanmaraş, Türkiye iradesini Mayıs seçimlerine Recep Tayyip Erdoğan’a teslim etti. Ama 2024 yerel seçimlerinde kentte YRP, CHP büyük bir atılım gerçekleştirdi.

Hata kimde idi? Seçimlerin en büyük favorisi şehirde büyük bir oy kaybı yaşadı? Aday mı yanlıştı? Dulkadiroğlu niye kayıp edildi? Türkoğlu neden kayıp edildi?

AK Parti'nin kalesi olan her dönem yüzde 65’ni altında oy almayan Kahramanmaraş’ta 2024 yerel seçimleri tam bir fiyasko oldu. Ama asıl konuşulması gereken en önemli olaylardan birisi aday seçimi oldu!

Şehirde bulanan AK Partili milletvekilleri en tabi olarak yerel seçimlerin belirlenmesi için genel merkezde yoğun bir mesai harcandı. Deprem geçirmiş ve kazanması muhtemel adayların yerine bazı yerlerde mevcut bazı yerlerde kimi duyulmayan, duyulsa bile halkta karşılığı olmayan adayların hepsi aday olarak gösterildi.

Mesela AK Parti Milletvekili Ömer Oruç Bilal Debgici’nin vekillerin kendi arasında yaptığı toplantıda Necati Okay için, “Kimi görevden alıyorsanız alın ama Okay’a dokunmayın” dediği iddia edilmişti. Ne tekim halk Necati beye oy vermedi. Kaybeden kim oldu?

Mesela Kuzey ilçelerin en büyüğü olan Elbistan’da ismi hiç duyulmayan duyulsa bile tanınmayan bir isim olan vekil Mevlüt Kurt yine vekillerin kendi arasında yaptığı toplantıda, “Ben Mehmet Gürbüz ile çalışmam, değil Elbistan Maraş yıkılsa” dediği öne sürülmüştü. Ne tekim halkta buranın idaresini AK Partinin elinde aldı.

Ama bir parantez daha açmak gerek Elbistan için tüm vekiller AK Parti'nin ilk adayı olan Abdullah Yener’in olmaması durumunda yerine şimdiki aday Murat Mercan’ın ismini vermiş, daha sonra birtakım odaklarca Abdullah Yener’e itibar suikastı yapılmasına da mani olamamıştı.

Mesela Göksun. Göksun’da ise daha vahim bir iddia ortaya atıldı. Türk Parlamenterler Birliği Başkanı Nevzat Pakdil’in AK Parti'nin adayı olan Hüseyin Coşkun Aydın’ı desteklediği iddiası yine AK Parti'ye seçim kaybettirdi. Sahada izi olmayan bu adayların hepsi ne tekim AK Parti'ye şehirde kaybettirdi.

Osman Okumuş’u, Mehmet Fatih Güven’i, Hanefi Mahçiçek’i bu memlekette yok saydığınız zaman olacakların hepsi böyle olur. Yanlış olmasın biz aday belirleyici kişiler ve kuruluşlar değiliz. Ama sahadan gelenleri, vatandaşların istediklerini tahlil edebiliriz. Sahanın gerçekleri ile adayların gerçekleri arasında farkı halk istemedi. Ne tekim olanlar oldu. 

Üstadımız Mustafa Şirin’in de dediği gibi: “Memleket ile bağı ve bağlantısı olmayan, davada emeği ve sahada ayak izi bulunmayan, milletin kalbinde yer edinemeyen ancak ekelik, koskalık ve sosurlukta Ahırdağı ile yarışıp milletin adamlarını kendi hegemonyaları için aday listesi yerine önlerine set koyan 5'i bir yerdekilerin karar verici olduğu bir memleketteki yerel seçim sonuçlarından ne bekliyordunuz ki... Millette işte böyle 5'ten büyük olduğunu gösterir. Şimdi külahlarını önlerine koyup hesap verme vaktidir. Memleket sallanırsa ülke sallanır. Dost acı söyler ama doğruyu söyler. Hayırlı Ramazanlar”