Kahramanmaraş'ın en etkin haber sitesi köşe yazarı Serkan Karaaslan bugünkü yazısında "Peki bu vekilin 20 yıl arayla Elbistan'a yaptığı nedir?" diye yazdı.

2024 seçimleri acısı ile tatlısı ile bitti. Acı diyorum. AK Parti'nin kalesi olan, Kahramanmaraş tam 7 ilçeyi ve Elbistan'ı da hem de yüzde 25'lik bir sıçrama ile CHP'ye kaptırdı. Oylara göre Belediye Başkanı seçilen Erkan Gürbüz'ü de ayrıca kutlamak gerek. Birde Ali Öztunç'u. Peki suçlu kim? Başarının sahibi çokta başarısızlık yetim çocuk mu? 

Bizim görevimiz gördüklerimizi yazmak. Yanlış anlaşılma olmasın, kimseye düşman değiliz. Defalarca tüm partileri eleştiren bir kuruluş olarak bu seçimlerin kaybedenini de bu sütunlara yazmak gerekiyor.

Muhalefetin her fırsatta 5'li çete diye atfettiği iş adamları grubunu bilmeyen yoktur. Çünkü muhalefet kanalı bir olayı veya bir kurguyu veya bir nesneyi konsolide etmeyi iktidardan iyi yapıyor. En azından Türkiye'de durum böyle.

Buradan sonra yazacaklarımı iyi okuyun ki geçmişi bilmeyen geleceği göremez dedikleri 'veciz' söz nasıl vücut buluyor. 

Sene 2004 kuzeyin hırçın ilçesi Elbistan. Tabi o dönemler AK Parti yeni kurulmuş olmasına rağmen önemli atılımlar yapıyor. Yapıyor ama Elbistan ilçesi yine  bildiğimiz gibi asi ve sert. Siyaset ise genel seçimler gibi çekişmeli geçiyor. Adaylar herkesin yakinen tanıdığı iki isim. MHP adayı Abdullah Paksoy, AK Parti adayı rahmetli Hamza Akbaş. Dönemin AK Parti İlçe Başkanı ise herkesin tanıdığı ve yazının konusu olan Vekil Mevlüt Kurt.
 
Denir ya hep tarih tekerrürü severmiş diye. Yine o dönem (2004) Elbistan'ın başına gelenler, 2024 yılında da başına geldi. İddia odur ki, dönemin ilçe başkanı şimdinin AK Parti Milletvekili Mevlüt Kurt, seçimlere girmeden önce MHP adayı Abdullah Paksoy'a iyi bir para karşılığı (meblağ bilinmiyor) AK Parti'nin sandık müşahit kartlarını satarak, yerlerine MHP'li isimlerin girmesini sağlıyor. Tabi bunların hepsi iddia. Ve seçimi MHP kazanıyor. Bunu niçin anlattım ona geleyim.

25f73b72-60e5-4237-9433-8b1f2e3cc38c

Yine iddia odur ki, şimdiki dönemin 5 AK Partili Vekili, 2024 seçimleri için belediye başkan adaylarını seçmek  için Ankara'da toplantı yapıyor. Selamlama, hoş, peş, sohbet derken iktidar partisinin vekilleri Kahramanmaraş ve ilçeleri için belediye başkanlarının isimlerini söylüyor. Normalde nasıl olur bu toplantılar, aday kazanmaya namzet, güçlü, iş bilen, liyakat sahibi insanlardan oluşan bir küme olur. Ama öyle olmuyor. Nasıl mı oluyor? Devam edelim. 

İlk önce devreye çiçeği burnunda vekilimiz olan Ömer Oruç Bilal Debgici girip, "Kimi görevden alıyorsanız alın ama Necati Okay’a dokunmayın” dediği iddia ediliyor. Peki sonuç ne oluyor. Cumhurbaşkanılığı seçimlerinde yüzde 80'e yakın destek veren Dulkadiroğlu, Yeniden Refah Partisi'nin adayı olan Mehmet Akpınar kazanıyor. Hemde şov yaparak kazanıyor. Bu arada Sayın Başkanı kutluyoruz. Şimdi burada suçlu kim? Yıllardan bu yana AK Parti'nin kalesi olan Dulkadiroğlu'nun gitme sebebi, Vahit Kirişci'nin yaptığı skandal açıklama gibi sadece ekonomik mi? Yani Cumhurbaşkanı'nın üstünden yük alması gereken vekiller ne yapıyordu? 

Devam edelim! 
Peki metropol ilçelerden sonra en büyük ilçemiz olan Elbistan'da durum nasıl oluyor. Ankara'daki vekillerin toplantısına dönecek olursak, yine çiçeği burnunda, hiç bir yerde ismi duyulmayan Mevlüt Kurt sahne alarak, dönemin Belediye Başkanı olan Mehmet Gürbüz için: "Ben Mehmet Gürbüz ile çalışmam, değil Elbistan Maraş yıkılsa" dediği öne sürülüyor. Bu ne yaman çelişki? Gürbüz kim? AK Parti'nin Elbistan Belediye Başkanı. Peki Elbistan yıkılsa çalışmam dediği öne sürülen Mevlüt Kurt kim... İktidar partisinin ilçe kontenjanı olan Kahramanmaraş vekili... 

Yazının başına dönecek olursak, kader tekerrür eder demiştik ya. Elbistan'ı da CHP alıyor. 2019 seçimlerinde dip olan CHP 2024 seçimlerinde Elbistan'ı alarak başarısına başarı katıyor. Peki bu başarıda payı olması gereken CHP milletvekili mi? Normalde evet. Ama CHP'nin seçim kazanmasını AK Partiye 2004 yılında da seçim kaybettirdiği öne sürülen hatta o dönem AK Parti Elbistan Belediye Başkan Adayı olan Hamza Akbaş'tan çek alıp seçim çalışmalarına kullanması gerekirken, eşine Malatya' da bir galeriden araba aldığı öne sürülen Mevlüt Kurt vesile oluyor. Hatta o dönem bu araba olayı öğrenilince, kendisini görevden almak isteyenlere ben istifa ederim dediği öne sürülen Vekil Kurt sayesinde 20 yıl sonra yine Elbistan'ı başka Parti alıyor. 
 

 Lütfen yanlış olmasın seçimi kazanan Erkan bey, kendi bileğinin hakkı ile kazandı. Kimsenin ona birşey dediği yok. Hemde güzel bir sonuç ile. Ama burada asıl konu iktidar partisinin ve vekillerinin bir şehri hoyratça, halktan kopuk, insanların eline vermesine halkın dur demesini ve yaptığı yanlışları Sayın Cumhurbaşkanımızın üstüne atmamasını anlatıyoruz. Başarısızlığı kim üstlendi. Yine Sayın Cumhurbaşkanımız! Peki onun üstünden yük alacak olan Kahramanmaraş'ta ki 5 vekil ne yaptı? Çıktı ve dedi ki seçimin faturası ekonomik. Tamam doğru! Emekliler ve asgari ücretliler hükümete blans ayarı çekti. Ama bu adayların çıkması için siz birbirinize rest çekerken, şuna, buna dokunmayın derken kendiniz de hiç suç arama erdemi olmadı mı? Yani 20 yıl önce seçimi kaybettiren o ismin vekil olmasını kim istedi? Bir garip olay işte. Yazınca kötü yazmayınca ise.

Peki benim şehrimde benim ilçemde bunlar olurken, 5 vekilin hiç mi suçu olmuyor? Sayın vekillerim; Makam arabalarıyla, devletin korumalarıyla ilçe ilçe gezmek seçim kazandırmaya yetmiyor. İlçe ilçe gezip ilçenin sorunlarını anlatmak yerine, ABD başkanına posta koyulduğunu anlamak seçim kazandırmıyor. Eline mikrafon geçince hatip gibi konuşmak seçim kazandırmaya yetmiyor. Bırakın ABD başkanına posta koymayı, Sayın Cumhurbaşkanız anlatsın. Siz Şehrin sorunlarını çözün. Siz toplantı yaparken, depremde yıkılan NFK hastanesinin yerine aynı yere hastane yapmak için diretmeyin. Siz toplantıları seçim kazanmaya şehri bir bütün olarak görüp yatırım almaya bakın. Siz toplantı yaparken, adam kayırmayın. Siyasi menfaat düşünmeyin. Halkın menfaatini düşünün. Düşünmezseniz ne mu olur? Halk hem görür, hemde gereğini yapar.!

Kalın sağlıcakla!..