Kanal Maraş köşe yazarı Mustafa Önyurt “EXPO ile sosyalleşme” diye yazdı...

Expo Fuar alanı Kahramanmaraş’lının artık uğrak yeri oldu,depremin ardından ,insanların içinde yaşattığı acıların,bir nebze hafiflediği  ve oksijen aldığı bir yer haline geldi.

Hanefi Mahçiçek Başkan ve ekibinin büyük emekler  verdiği bu alan,halk nezdinde karşılığını buluyor;akın,akın insanlar artık burda buluşuyor .Buluşuyor dedim de,aslında  sosyal medyanın sahte dünyasından,çetleşmelerden  sıyrılıp,yüz,yüze canlı sohbet etmenin zevkine varıyorlar. Bir bakıma gerçek dostlukların,insana dokunmanın gerçekliğini görüp, sosyalleşmenin getirdiği  duyguyu yaşıyorlar.

Apartmanların;çelik kapıları arkasına hapsolmuşmuş hayatlar ve öfkeli yüzlerin bir tebessüme dönüştüğü mekanların da adresi oldu,Expo fuar Alanı.

Hemen,hemen her hafta bir etkinliğe ev sahipliği yapan fuar da,uzun zamandır görmediğimiz dostları görüp, rahatlıyoruz. 06 Şubat deprem gecesi hepimizde travmalar yarattı; her şey bir gecede değişti; göçüp giden hayatlar, çadırlara taşınan buruk acılar içinde en yakınlarını kaybetmiş insanlar, çaresizliğin ve kaygının eşliğinde başka bölgelere göç eden aileler, sonbahar rüzgârına takılmış bir yaprak gibi bir yerlere savruldular.

Yakınlarımızı, insanlarımızı kaybettiğim bu şehirde, hatıralarım yıkık bir evin duvarında asılı iki siyah beyaz fotoğraftan yüreğime yansıyan hatıralarla yaşama tutunmak nasıl bir duygu bilemiyorum.

Her zaman önünden geçtiğim görkemli Ulu Caminin minaresinin, tarihime taşıdığı minaresindeki onurlu bekleyiş. Dağılan minaresindeki taşları, kopan tespih taneleri gibi yüreğimde çörekleniyor. Ben hiç unutmadım bir Cuma günü Kaleye bayrağımızı asıp, Cuma namazının kılındığı günü!

Ey şehrim ben seni ne çok sevmişim; bunca kaybolan canların ardından, yıkılmış olsan da, ben seni çocukluğumdan bu güne biriktirdiğim hatıralarınla, seni şimdi daha çok seviyorum!
İşte bu acıların ardından,şehrin ayağa kalkması ,bir kentin yeniden dirilişi ve nefes alması açısından önem arz ediyor. Şehrimizde buna benzer çalışmalara,emeklere saygı duymak gerekiyor,kim bu şehre bir şey katıyorsa ,kentin hafızası bunu kaydeder. Yaşadığımız mekânlar ile mutluluğumuz ve ruh dünyamız arasında derin bir bağ vardır. 
 Aslında mekânlar insanları, insanlarda mekânları şekillendirir. Burada bu yaptırımları, en iyi yönleri ortaya çıkaran insanlardır, iyi çalışan belediyelerdir. 

Birlikte çalışma ve ekip ruhuna uyan, Henry Ford ‘un bir cümlesini de nakledelim,”En iyi dost bendeki en iyi yönleri ortaya çıkaran insandır. Bir araya gelmek bir başlangıç, bir arada bulunmak bir gelişme, beraber çalışmak ise başarıdır.02/12/2023

Hoşça Kalın!  Mustafa Önyurt