CUMHURBAŞKANI Erdoğan, 31 Mart 2019 Yerel seçimine yönelik dün; Ankara Spor Salonu'nda partisinin 11 maddelik seçim manifestosunu açıkladı.
 

Dedi ki:
 

AK Parti olarak, yeni dönemdeki belediyecilik anlayışımızı ve milletimize taahhütlerimizi 11 başlık altında özetliyoruz.
 

*
 

İşte o (11) başlık:
 

1- ŞEHİR PLANLARI: Bu konuda hakkaniyete uygun yöntemler takip edeceğiz. İstismara açık parsel bazlı plan değişikliklerine geçit vermeyeceğiz. İmar uygulamalarını şeffaf bir şekilde hazırlayacağız. Muhtarlık binalarında ilan edilecek plan değişikliklerini milletimizin onayından sonra uygulamaya geçireceğiz. Milletimizin hayat kalitesini artırmayan hiçbir işe vakit ve kaynak ayırmayacağız.
 

2- ALTYAPI VE ULAŞIM: Bu konu çözülmeden şehirlerimizi gerçek anlamda şehir haline getirmiş olamayacağına inanıyoruz. Temel altyapı sorunları çözülmemiş hiçbir şehrimizi bırakmayacağız. AK Partili olmayan belediyelerde de çalışmaları yakından takip edeceğiz. İnsanlarımızı trafikte boğulmaktan kurtaracağız. Otopark meselesini asli öncelik haline getireceğiz. Sokaklarda araç istilasına son verip kaldırımlarımızı sadece yayaların hizmetine sunacağız.
 

3- KENTSEL DÖNÜŞÜM: Şehirlerimizi hem depremden hem de çarpık yapılaşmadan kurtarmaya dönük projelerimizi geliştireceğiz.
 

4- BENZERSİZ ŞEHİRLER: Her şehrin kendi coğrafyasına, iklimine, büyüme alanlarına uygun gelişme alanları hazırlayacağız. Şehirlerimizin siluetini bozan projelere kesinlikle izin vermeyeceğiz.
 

5- AKILLI ŞEHİRLER: Tüm akıllı şehir uygulamalarını destekleyeceğiz. Yerli çözümleri teşvik ederek şehirlerimizin emrine sunacağız.
 

6- ÇEVREYE SAYGILI ŞEHİRLER: Sıfır Atık Projesini her kurumumuzda, her evimizde hayata geçireceğiz. İnsan-şehir-tabiat dengesini en ideal şekilde gözeterek, şehirlerimizi yeşil ve sürdürülebilir büyüme ilkesiyle inşa ve ihya edeceğiz.
 

7- SOSYAL BELEDİYECİLİK: Tüm mağdur ve mazlumlarla birlikte ailelerimize, çocuklarımıza, kadınlarımıza ve engellilerimize hizmet verecek şekilde geliştireceğiz. Sessiz yığınların sesi olacağız.
 

8- YATAY ŞEHİRLEŞME: Yeni dönemdeki şehircilik vizyonumuzun merkezinde bu yer alacak.
 

9- HALKLA BİRLİKTE YÖNETİM: Muhtarlarımızla birlikte en üst katılımı gerçekleştireceğiz. Bir şehirli hakları bildirgesi hazırlayacağız. Şehir meclislerinde önemli kararları ortak akıl ile alacağız.
 

10- TASARRUF VE ŞEFFAFLIK: Yatırımları ve hizmeti yaparken kullanılan kaynağın gerekliliğini tiziz bir şekilde değerlendirecek sonra adımları atacağız. Her türlü bilgi ve belgeye erişimin açık olduğu bir yöntem belirleyeceğiz.
 

11- DEĞER ÜRETEN ŞEHİRLER: AK Parti belediyeciliğini bir üst aşamaya taşıyoruz. Şehirlerimizi gayrimenkul odaklı zenginleşme aracı olmaktan çıkartıp, insanın kültürel ve ekonomik üretkenliğinden kaynaklanan katma değerle güçlenen mekânlar haline getireceğiz.
 

*
 

Offf anam offf…
 

İlk defa bir yerel seçime gidilirken bu kadar net, bu kadar içten bir seçim manifestosuna şahit oluyorum…
 

*
 

Sayısı da manidar…
 

“11 adet manifesto…”
 

*
 

Sanırsınız sahaya çıkan futbol takımının oyuncu kadrosu gibi…
 

Ve ben, açıklanan her bir manifesto maddesinin altına okkalı imzamı atarım…
 

Ve bu manifestoya hemen hemen herkesin imza atacağına da inanıyorum…
 

*
 

Demek ki neymiş?
 

Liderin aşırı güçlü olduğu, liderin sözünün üzerine söz söylenmediği partilerde başarının tek bir ölçüsü olacakmış:
 

Açıklanan manifestolara (Taahhütlere) sadık kalmak…
 

Özümsemek…
 

Önemsemek…
 

Ve uygulamak…
 

*
 

Yani kısaca:
 

Yaşanabilir bir şehir yaratmak adına, Sayın Erdoğan’ın söylediği gibi “Ak Parti Belediyeciliğini yani gönül belediyeciliğini bir üst aşamaya taşımak…”
 

*
 

Aksi takdirde…
 

Aday belirleme sürecinde yaşanan ve günlerce “tahmin toto” oynanan başkan adayları olarak, en başta oyun dışı kalırlar…
 

Bir daha o formayı giyemezler…
 

Siyaset sahnesinden, siyasetin tozlu arşivlerine doğru savrulurlar…
 

*
 

Demem odur ki:
 

-Seçim kazanmak ile her şey süt liman olacak değil…
 

-5 sene göz açıp kapayıncaya kadar çabucak geçiyor…
 

-İnternet haberciliği ve sosyal medyanın gün geçtikçe kullanım alanı genişliyor…
 

-Bundan sonra yapılacak seçimlerde AK Parti’nin açıkladığı bu manifestolar seçmen tarafından incelenecek ve uygulanıp uygulanmadığına bakılacak…
 

-Onun için 2023 yılına doğru gidilen dönem; “AK Parti adına çok ama çok önemli…”
 

*
 

Yani sözün özü şu:
 

Açıklanan o Manifestodaki 11 madde içeren başlık, özellikle belediye başkanları makam odalarına çerçeveletip asmalı…
 

Gelip gidip okumalı…
 

Bir yazı silsilesi olarak kalmamalı…