Patatesin tarla satış fiyatı çiftçiyi sevindirirken tüketiciyi kara kara düşündürdü.

Bursa'da patates hasadı başladı.

Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, patates tarlasında incelemelerde bulundu. Çelik inceleme sonrası patatesin tarla satış fiyatı ve tüketiciye ne kadara satılacağı hakkında bilgi konuştu.

Çelik, "Bildiğiniz gibi, burası hatırı sayılır derece patates ekilen bir bölgeydi. Bu uzun yıllar devam etti. Özellikle son 5 yıldır azala azala 3 bin dekara kadar düştü." dedi.

Dolar, Euro ve altın güne kıpır kıpır başladı! Dolar, Euro ve altın güne kıpır kıpır başladı!

Ekili alanların düşüşünün sebebini patatesin bir sene para kazandırıp bir sene ise kazandırmıyor oluşuna bağlayan Bursa Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, "Tabi ki patates para kazandırmadığında maliyetleri yüksek olduğu için çiftçiyi müthiş bir zarara uğratıyor." dedi.

Yağışların çok olması ve güneşin çok görüşmemesi nedeni ile ekili alanlarda bulunan patatesin dekar başına 1 ton kadar verimin düştüğünü belirten Çelik, 4 bin dekardam sadece 12 bin ton patatesin toplanmasının beklendiğini dile getiridi.

Geçtiğimiz yıl tarla da 75 kuruş ile 1 lira 50 kuruş arasından satılan patatesin kilogramı bu sene ise 7,5 liraya çıktı. Hal böyle olunca patatesin marketlere gelene kadar fiyatının 20 lirayı bulması kaçınılmaz görünüyor.