Kahramanmaraş'ta yaşanan asrın felaketi olarak nitelendirilen depremin ardından, vatandaşlar yaralarını sarmak için çaba harcarken yeni bir sorunla karşı karşıyalar: Elektrik sıkıntısı. Depremzedeler arasında yer alan Tuncay Çınkır, elektrik abonesi alamadığından dolayı mağdur durumda. Bin TL olan faturayı 3 bin TL olarak ödemek zorunda kalan Çınkır, Akedaş'ın bu konuya gerekli titizlikle yaklaşmadığından şikayetçi.

Kahramanmaraş'ta yaşanan elektrik sorunlarıyla ilgili olarak birçok esnafın benzer sıkıntılar yaşadığı düşünülüyor ancak çoğu insanın bu konuda şikayette bulunacak bir birimi olmadığı veya medyaya sesini duyuramadığı belirtiliyor.

Yaşanan bu durum karşısında mağdurlar, yetkililerin acilen müdahale etmesi ve elektrik aboneliklerinin verilmesi talebinde bulunuyorlar. Depremzedeler, yaşadıkları felaketin yaralarını sarmaya çalışırken bir de kurumların kendilerini mağdur etmesine tepki gösteriyorlar.

Tuncay Çınkır konuşmasında şu ifadeleri kullandı, “İş yerimizi 2023'ün Ocak ayının sonlarına doğru faaliyete geçirdik. Gerekli evraklarımızı hazırladık Akedaş’a sunacakken yani diğer kurumlarla birlikte aboneliklerimizi almak için yapmamız gereken evrakları hazırladık ama biliyorsunuz 6 Şubat'ta Asrın felaketi bir deprem yaşadık. Bu depremden sonra zaten bu iş yerimiz bizim 4 ay boyunca kapalı kaldı. Kendi yaralarımızı bir nebze de olsa sardıktan sonra evraklarımızla Akedaş’a gittik dedik ki; biz abone almak istiyoruz iş yerinde şu anda Faaliyet gösteriyoruz elektrik kullanıyoruz bizden DASK rapor istediler ve biz DASK raporu almak istediğimizde de bina ağır hasarlı olduğundan dolayı da DASK vermediler.

DASK alamayınca da biliyorsunuz kurum Akedaş bize aboneliğini vermediler. Biz mecbur elektrik kullanmak zorunda kaldık geçtiğimiz pazartesine kadar ayın 26'sına kadar olan tüm toplam elektrik kullanırız gidip baktığımızda Akedaş’dan rapor aldım, Kendimi İhbar ettim gittim dedim; böyle böyle ben kaçak elektrik kullanıyorum.

5.300 lira normal bir Kullanıcı olarak abone olarak kullansaydın 5.300 liraydı benim ödediğim tutar 8.468 TL.

Kendimi İhbar ettim; ben kaçak elektrik kullanıyorum bana abone verin diye. Ondan öncesinde de geçtiğimiz hafta geldiler elektriğimizi kestiler Biz gene geri elektriğimizi kendi elimizle açtık bize söylenenler, “biz gelir keseriz Ama siz tekrar açıp kullanabilirsiniz, ayda bir gelip bizi kendinizi ihbar edeceksiniz ettiğinizde de Kullanmış olduğumuz elektriğin iki katı olarak da size fatura öderiz oradaki güçlendirme projesi veyahut da az hasara döndüğünde DASK rapor alındığında sizin abonenizi vereceğiz” diyorlar.

Şimdi burada ben şunu söylemek istiyorum bir kurum bana kaçak elektrik abonesi verebiliyorsa bu abone numarası üzerinden gidip tüketimimin üç katını ödeyebiliyorsam Neden bana abone vermiyor, abone numarası vermiyor.

Ve bugün sabah geldiler yine Dün 26'sında ödememe rağmen 8.000 468 TL ödememe rağmen geldiler yine kesim işlemi yapacaklardı ve küçük bir arbede oldu. Tamam sonucu tatlıya bağlandı ama biz bu konudan mustaribiz, ve benim gibi, benim gibi Kahramanmaraş'ta eminim En az yüzlerce insan vardır ki bu konuyla alakalı çıkıp ya medyaya konuşamıyor ya şikayet edecekleri bir birim yok Neden ben abone istediğimde verilmiyor, abone verilmiyorsa Niye benim elektriğimi tamamen ve benimle birlikte Buradaki tüm iş yerlerine elektriği kesilmiyor ve herkesi buradan çıkarmıyor. Burada gerekli olan hangi Merci ise Akedaş denilen şirkete müdahale etmesi gerekiyor. Ya bizim abonelerimizi versinler Ya da buradaki tüm çalışan esnafların hepsini çıkarsınlar Burası orta sarılı çalışamazsınız deyip buraya Güvenlik şeridi ile kapatsınlar Biz de girmeyelim buraya. Ama şu anda ne yapıyorlar? Siz geleceksiniz kendinizi ayda bir bize ihbar edeceksiniz ihbar sonucunda 1000 liralık tüketim yapıyoruz ve bunu 3000 lira olaraktan bizden alıyorlar.  Aksi takdirde bu sefer Kaçak elektrikten işlem yapacağız diyorlar, her türlü hırsızız yani.

Biz bir an önce bunun çözülmesini istiyoruz ya abonelerimiz verilsin, bana kaçak elektrik kullanım abonesi verilebiliyorsa normal abonelerinde verilmesini istiyorum. Ne bu soygun ya biz zaten asrın felaketini yaşamışız başka memlekette değiliz Maraş'tayız, Maraş'ın içerisinde yaşıyoruz. Zaten bir felaket vurmuş yeteri kadar yaralıyız Bir de bu kurumların bizi soymasına lütfen gerekli merciler kimse hangi merceği buna müdahale edecekse lütfen müdahale etsin bizi soymayı bıraksınlar” dedi.