Kahramanmaraş’ta Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde sahne alan tiyatro, Roma döneminde Hristiyanlığı kabul ettikleri için putperestlerin zulmünden kaçan 7 gencin, köpekleri Kıtmir ile sığındığı ve yüzlerce yıl burada uyudukları Eshab-ı Kehf hadisesi canlandırıldı.

tiyatrooo

Afşin Tiyatro Topluluğunca, galası yapılmasının ardından Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde perde alan “Tevhidin Sırrı Ashab-ı Kehf” tiyatro oyunu izleyenlerin büyük beğenesini topladı.

m1-5

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal gösteri sonrası yaptığı açıklamada: "Öncelikle Afşin Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum. Bir şehir kültür ve sanat üretebildiği oranda gelişir. Bugün artık hem büyükşehir belediyemiz hem ilçe belediyelerimiz Kahramanmaraş'ın ruhuna uygun bir şekilde şehrin karekterine uygun bir şekilde artık kültür ve sanat üretiyor. Şehrin hikayesini tiyatro diliyle anlatmak çok kıymetli. Afşin'in Ashab-ı Kehf'in hikayesini tiyatro diliyle anlatması sanatın diliyle anlatması çok kıymetli. O yüzden belediye başkanımız sayın Güven'i tebrik ediyorum." dedi.

fatihhdaf

Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven: "Bugün ikinci özgün tiyatro eserimizi Kahramanmaraş'ta sergiledik. Afşin Belediyesi tiyatro topluluğu tarafından senaryosu diyalogları ve oyuncuları Afşin'den oluşan özgün bir eserdir. Afşin Belediyesi tiyatro topluluğu 2021 yılında 'Hayalimde Eğitim Var' projesi ile hayata geçti. Afşin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Afşin Belediyesi'nin bir dizi projesinin bir halkasıydı. Ben Afşin'de tiyatro sevgisinin oluştuğunu devam edeceğini düşünüyorum. Yine milli eğitim müdürlüğümüzde ortak projemiz drama eğitimlerini Afşin'de başlayacağız. Afşin şiirle, müzikle ve sanatla anılan bir şehir olsun istiyoruz. Geçmişimizde bu vardı. Biliyorsunuz Afşin ve Elbistan çanağı kadim ozanlık kültürünün yer ettiği bir yer. Yüzlerce şairimiz ozanımız var. Biz tekrar böyle anılmak istiyoruz. Bu kültürü gençlerimize taşımak ve onlarında kendi geleceklerine taşımalarını istiyoruz. Sosyal yönden de dönüşmek istiyoruz, değişmek istiyoruz, tarihi mirasımıza uygun olarak sanatla içiçe bir Afşin hayal ediyoruz." ifadelerini kullandı.

kabbaaaa

Afşin İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Kaba: "Afşin Belediyesi ve Afşin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bir çok proje yürütüyoruz bu onlardan sadece birtanesi. Geçen yıl ilkini yapmıştık Yunus Emre yılı çerçevesinde. Bu yıl ikincisini yapıyoruz. Biz Kahramanmaraş'ın şiir ve edebiyatın başkenti olduğunu biliyoruz bu şehrin çocukları olarak. Afşin'in de kültür sanat anlamında bu topraklara, bu coğrafyaya bu şehre katkılar sunmasını istiyoruz. Bu toprağın değerlerine çok büyük önem veriyoruz. Maksatımız hem ilçemizi daha iyi tanıtmak hem de kahramanmaraşımızın ülke genelinde tanıtımına katkıda bulunmak. Tabi bunu yaparken de hem mesai arkadaşlarımız hem de öğrencilerimizin kültür sanat etkinliklerinde yer alması çok önemli. Önemsediğimiz bir sonucu olarak bugün buradayız.Bizi çok iyi misafir eden Kahramanmaraşlı hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz. Bu çorbada tuzu olan yönetmen arkadaşımıza oyuncu arkadaşlarımıza ve en önemlisi Afşin Belediye Başkanımıza verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz." şeklinde konuştu.

Yönetmen Şule Güven ise yaptığı açıklamada: "Herşeyden önce kaymakamımıza, sayın belediye başkanımıza, sayın milli eğitim müdürümüze teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum. Gelen misafirlerimize teşekkür ediyorum. Bizim için güzel bir gösteri oldu. Çok şükür istediğimiz güzel tepkileride halkımızdan alıyoruz." dedi.

765756-1

Kahramanmaraş’ta Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde sahnelenen “Tevhidin Sırrı Ashab-ı Kehf” tiyatro oyununa ise, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Cihat Sezal, Ak Parti İl Başkanı Fırat Görgel, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, AK Parti Onikişubat İlçe Başkanı Mücahit Kara, AK Parti Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Şahin Avşaroğlu, Afşin İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Kaba, Gençlik Spor İl Müdürü Cemil Boz ve çok sayıda izleyici katıldı.

Editör: Serkan KARAASLAN