Yatırımcıların 'güvenli limanı' altın, geçtiğimiz haftalarda kırdığı rekorların ardından büyük bir düşüş yaşadı. 

Altın fiyatları grafiği kırmızı yanarken tüm gözler bugün ABD Merkez Bankası Fed’in faiz kararına çevrildi. Fed faiz kararı bugün TSİ 21.00’de açıklanacak. Ekonomistler faizlerin sabit tutulacağı yönünde tahmin yürütürken, Fed Başkanı Jerome Powell'ın özellikle bir dizi yüksek enflasyon verisinin ardından faizler konusunda daha şahin bir görünüm sunmasını bekliyor.

Dün 2 bin 420 seviyelerinde işlem gören gram altın güne sert düşüşle başladı. Altının gram fiyatı 2 bin 383 liradan işlem görüyor.

 Geçtiğimiz hafta ise dalgalı bir seyir izleyen altın fiyatları yeni haftaya düşüşle başlamasının ardından, haftanın üçüncü işlem gününe sert düşüşle başladı.

Serbest piyasada gram altın haftanın üçüncü gününde 2 bin 383 lira seviyesinde. Altının gram fiyatı dün 2 bin 420 liradan tamamladı.

Altın yatırımcısının gram altınla birlikte en çok tercih ettiği çeyrek altın ise bugün, 3 bin 908 liradan geri alınırken aynı dakikalarda satış fiyatı 4 bin 008 lira olarak belirlendi.

Altının ons fiyatı da şu sıralarda 2 bin 288 dolardan işlem görüyor.

Dirençli enflasyona dair işaretler, yatırımcıların Fed'in yakın vadede faiz indirimi beklentilerini büyük ölçüde fiyatladığını gördü. Fed’in bu yıl faizleri ancak Eylül ayında ya da dördüncü çeyrekte indirmesi bekleniyor.

Nisan ayı enflasyon beklentileri
AA Finans'ın Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 3 Mayıs Cuma günü açıklanacak nisan ayı enflasyon verisine ilişkin beklenti anketi, 14 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı. Buna göre, ekonomistlerin nisan ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 3,22 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin nisan ayı için enflasyon beklentileri en düşük yüzde 2,80, en yüksek yüzde 3,80 aralığında yer aldı. Ekonomistlerin nisan ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına göre, bir önceki ay yüzde 68,50 olan yıllık enflasyonun ise yüzde 69,87'ye çıkacağı hesaplandı. Öte yandan, ekonomistlerin 2024 sonu enflasyon beklentisi de nisanda 43,65 oldu. Tüketici fiyatları son olarak martta aylık bazda yüzde 3,16 artış kaydetmişti.

Ons altın, gram altın, çeyrek altın ve gümüş
Ons altın 2 bin 287 Dolar'dan, Gram altın 2 bin 383 TL'den, Çeyrek altın 3 bin 976 TL'den, Cumhuriyet altını 16 bin 340 TL'den, Gümüş ise 27,57 TL'den fiyatlanıyor.

Ons altın 2 bin 299 Dolar'dan, Gram altın 2 bin 392 TL'den, Çeyrek altın 3 bin 976 TL'den, Cumhuriyet altını 16 bin 340 TL'den, Gümüş ise 27,45 TL'den fiyatlanıyor.

 Dünkü kapanışta Ons altın 2 bin 299 Dolar'dan, Gram altın 2 bin 392 TL'den, Çeyrek altın 3 bin 976 TL'den, Cumhuriyet altını 16 bin 340 TL'den, Gümüş ise 27,45 TL'den fiyatlanmıştı. 

Analistler, bugün Fed'in faiz kararı, ABD'de ADP istihdam raporu, imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ve ISM imalat sanayi PMI verilerinin takip edileceğini ifade etti.


Para piyasalarındaki fiyatlamalarda ise Fed'in bugün faizi sabit bırakacağına kesin gözüyle bakılırken, haziranda faiz indirimine başlama ihtimali yüzde 11, temmuzda yüzde 23 ve eylülde yüzde 47'de bulunuyor.

Fed Başkanı Jerome Powell'ın bugünkü sözle yönlendirmelerinin piyasaların odağında bulunacağını dile getiren analistler, Powell'ın açıklamalarının varlık fiyatlarının yönü üzerinde etkili olabileceğini söyledi.

Tunç Şatıroğlu altın fiyatları için tahminini açıkladı
Ünlü piyasa analisti ve ekonomist Tunç Şatıroğlu rekor üstüne rekor kırdıktan sonra geri çekilen altın fiyatları için beklentilerini açıkladı. Yatırımcının güvenli limanı altında beklentilerini açıklayan Tunç Şatıroğlu, altın alacakları ve satacakları uyardı.

2024'ün ilk çeyreğinde rekor üstüne rekor kıran altın fiyatlarının yılın geri kalanında nasıl seyredeceği merak edilirken, piyasanın uzman isimlerinden altın fiyatları için yeni tahminler de gelmeye devam ediyor.

Son olarak Cumhuriyet gazetesine konuşan ünlü ekonomist ve piyasa analisti Tunç Şatıroğlu, altın fiyatlarının yükselmesinin arkasındaki sebepleri FED'in faiz indirimi, jeopolitik riskler ve Çin Merkez Bankası'nın altın talebi olarak sıraladı. 

Şatıroğlu, geçen sene sonuna kadar faiz artıran FED'in 2024'te faiz indirimine başlayacağını duyurmasının ardından yatırımcıların da altına yöneldiğini vurguladı. Ayrıca, Rusya-Ukrayna Savaşı ve İsrail-İran gerginliği gibi jeopolitik olayların, yatırımcıları güvenli liman olarak bilinen altına yönelttiğini de söyledi.

Tunç Şatıroğlu, Çin Merkez Bankası'nda, Amerikan hazine tahvillerinden uzaklaşmak ve rezervlerini çeşitlendirmek için altın alımını artırmasının fiyatları yukarı yönlü etkilediğini ifade etti.

Kısa vadede altın fiyatlarının yatay seyredebileceğini vurgulayan Şatıroğlu, uzun vadede ise yükseliş trendinin devam edeceğini kaydetti.

Ons altında hedef fiyatın 2450-2500 dolar aralığı olduğunu vurgulayan Ekonomist Tunç Şatıroğlu, gram altın fiyatının ise 3 bin liraya kadar yükselebileceğini belirtti.

Altın yatırımının uzun vadeli bir yatırım olduğunu ve sabırlı olunması gerektiğini ifade eden Şatıroğlu, altın alırken bilindik kuyumculardan veya bankalardan alınmasını tavsiye etti.

İslam Memiş'ten altın tahmini
Piyasa Uzmanı İslam Memiş ise gram altın fiyatı için tahminini açıkladı. “Altın ve gümüş fiyatlarında o beklediğimiz düşüşler gerçekleşmiş oldu. Hatta biraz daha düşüşler derinleşti” diyen Memiş şunları söyledi:

 “Bugün fiziki altın tarafında Kapalıçarşı'da gram altın 2.400 lira seviyesine kadar geriledi. Şu anda 2.435 lira seviyesinde. Ons altında da 100 dolarlık bir gerileme yaşandı. Bunların da yatırımcılar için birer fırsat olduğunu düşünüyorum. Çünkü altın fiyatlarının pozitif yönde destekleyen yükselişini destekleyen unsurlar yine masada kalmaya devam ediyor. Altın borcu olanlar, düğün yapacaklar altın fiyatlarının bu düşük seyrinin ben şahsen kalıcı olacağını tahmin etmiyorum. Bu haftayı ve önümüzdeki haftayı iyi değerlendirmek lazım. Tekrar yukarı yönlü hareketler yaşanabilir. Bu yıl ile alakalı 3 bin TL, yıl sonunda 3.500 lira beklentimiz halen devam ediyor. 2.600 devamında 3 bin lira seviyesini beklemeyi devam ediyoruz.”