Deprem bilimci Şener Üşümezsoy Bursa’nın Mudanya ilçesinde gerçekleşen deprem için Güney Marmara’daki depremin işaretçisi olduğunu ifade etti.

Bir ay önce İmralı’nın batı ucunda olan depremin aslında birinin Gemlik Körfezi’nden gelen diğerinin de İmralı güneyinden geçen fay hattının birleştiği noktada olduğu ifade etti.

Haritaya baktığımızda kırmızı çizgilerle görülen faylar stres yüklü ve aktiftir. Mavi çizgili faylar ise kırılmış faylardır. Beyaz çizgiler ise ölü faylardır.

Kırmızı çizgiler izlendiği zaman 1999 depreminden sonra Çınarcık güneybatısına giden Esenköy-Bozburun fayı, diğer Gemlik Körfezi’nden geçip batıya doğru ilerleyen fay stresle yüklenmiştir. Diğerinde güneyde Mandıra Körfezi’nden Sarıköy fay hattına ilerleyen bir fay söz konusudur. Uludağ’ın Orhaneli bölgesinde aktif bir fay bulunmaktadır.

Marmara Denizi'nde Bursa açıklarında bugün meydana gelen depremi yorumlayan ünlü yer bilimci Prof. Dr. Şener Üşümezsoy,

ÜŞÜMEZSOY BU BÖLGEYE İŞARET ETMİŞTİ

Özellikle Kahramanmaraş depremi sonrası halkın depremlerden korktuğunu belirten Üşümezsoy bu açıklamaları yapmanın önemine değinerek deprem haritasındaki mavi ve beyaz çizgiyi de şu ifadelerle tanımladı:

1894 yılında kırılan Çınarcık fayı ise mavi ile gösterilmiştir. Ölü Adalar ise beyaz ile gösterilmiştir. Ölü fayların yan altı bir bileşeni yoktur. Orta Marmarayı kesen bir sırtı da bulunmamaktadır. Bu açıklamayı bir çok kez yapmış olmama rağmen Kahramanmaraş''taki deprem sonrası sürekli toplumun yanıltılmaması gerekir.

Çınarcık fayından güney batıya İmralı''ya ve Bandırma''ya giden fay hattı ise kırmızı ile gösterilmiştir. Yıldızla gösterilen deprem İmralı çukurunun sınırında bulunan kesimde yer almaktadır.

Editör: Menekşe Topaloğlu