Fenni mesul Mehmet Tekin’in avukatı Burhan Gürbüz, “Görevi kötüye kullanma davası açacağız” dedi.

Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesinde bulunan ve 6 Şubat depremlerinde 35 kişinin yaşamını yitirdiği Ezgi Apartmanı davasının ilk duruşmasında tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verildi. Binanın alt katında bulunan Kervan Pastaneleri’nin sahipleri Sami Kervancıoğlu ve Mustafa Pekel’in firari olduğu davada pastane tadilat sorumlusu E.D. ve fenni mesul Mehmet Tekin (60) tutuklu bulunuyor. Tekin’in avukatının tutukluluğa yaptığı itiraz talebi reddedildi.

Cumhuriyet'e konuşan Tekin'in avukatı Burhan Gürbüz, "Firari sanıklarının suçunu delille ortaya çıkaran kişiye delil karartma şüphesi ile tutukluluk kararı veriyorlar. Bu nasıl adalet” dedi. Müvekkiline atılan suçların, 30 m2’lik perde duvarın yapılmaması, beton kalitesinin düşük olması ve kaçak kat yapılmış olması olduğunu anımsatan Av. Gürbüz, “Binada perde duvar olduğunu bizzat mahkeme heyeti tespit etti. DSİ’nin yaptığı beton dayanım testi beton kalitesinin yüksek olduğunu ortaya koydu, yapı kullanım izni alınan bir binada kaçak kat bulunmayacağı da hukuken ortadadır” dedi. 

"KAYIP YAKINLARI BİLE ALKIŞLADI"
“Deprem davalarında genelde sanık yakınları ve kayıp yakınları arasında gerginlik yaşanır, oysa Mehmet Tekin’in savunmasını kayıp yakınları alkışlarla destekledi” diyen Gürbüz, “Bunun iki nedeni var. Birincisi Tekin’in, savunmasıyla firarilerin suçunu ortaya çıkarması, ikincisi ise masumiyetini belgelerle kanıtlaması” ifadelerini kullandı. Tekin’in asli kusurlu gösterildiği Karadeniz Teknik Üniversitesi raporuna da dikkat çeken Av. Gürbüz, şunları söyledi:

"SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ"
Alınan karot örneğinde donatı(demir) bulunması durumunda, bu örnek üzerinden basınç dayanım testi yapılamayacağı TSE tarafından belirtilmiştir. Çünkü demir içeriği, alınan örneğin dayanıklılığını zayıflatır. KTÜ, Ezgi Apartmanına yalnızca 200 metre uzaklıktaki Penta Park Sitesi için rapor hazırlarken bu kuralı dikkate almış ve içinde donatı(demir) olan karot örneklerini değerlendirme dışı bırakmıştır. Ancak aynı KTÜ, Ezgi Apartmanı’nda içinde donatı bulunan karot örneklerini, bu kuralı hiçe sayarak değerlendirmeye almıştır. Bu nedenle beton basınç dayanımı, DSİ raporunda 18.8 MPA çıkmış, ancak KTÜ’nün baz aldığı raporda 13.2 MPA çıkmıştır. Öte yandan Penta Park’ın raporunda karotun nereden alındığı kural gereği belirtilirken, Ezgi Apartmanı’nda karotun nereden alındığı da belirtilmemiştir. Bir kurum, aynı durumda iki farklı raporu nasıl verebiliyor? Bu çifte standart hakkında da görevi kötüye kullanmadan dava açacağız. Müvekkilimin masumiyetinin belgelerle kanıtlandığı yerde mağduriyetinin giderilmesini ve tahliye edilmesini talep ediyoruz.”

Kaynak:Cumhuriyet

Editör: Menekşe Topaloğlu