AK Parti'nin geleneksel hale gelen teşkilatla temayül yoklaması Türkiye genelinde yapıldı. 150 bin civarında teşkilat üyesi yerel seçimlerde yarışacak belediye başkan adayları için görüşlerini ortaya koydu. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Başkan Recep Tayyip Erdoğan, sonuçları an be an canlı olarak gördü. Bugün Erdoğan'ın başkanlığında toplanacak MYK toplantısında temayül yoklamasının sonuçları ile birlikte seçim süreci ile ilgili hazırlıklar ele alınacak. MYK'da aynı zamanda bugüne kadar yapılmış anketler de masaya yatıracak. İşte temayül yoklamasında Kahramanmaraş'ta öne çıkan isim...

Temayülde AK Partililere neler soruldu?
AK Parti, temayül yoklamasında oy kullanacak teşkilat mensuplarına AK Partili belediyeler için ve muhalefetin yönetimindeki belediyeler için ayrı ayrı sorular hazırladı. AK Partili belediyeler için sorulan sorularda;

  • Belediye hizmetleri yönünden nasıl buluyorsunuz?
  • Halkla ilişkiler yönünden nasıl buluyorsunuz?,
  • Teşkilat ilişkileri yönünden nasıl buluyorsunuz?
  • Partimizin ilke ve değerleri açısından nasıl buluyorsunuz?
  • Ve Belediye başkanının yeniden aday gösterilmesini ister misiniz? 

AK Parti için 2 muhalefet için 3 isim önerisi...
Öte yandan formun altında yer alan açık uçlu olarak teşkilattan belediye başkan adayı olarak kimi görmek istediklerini de yazmaları talep edildi. İki aday önerisi alacakları ve bu adayların da tercih sıralarının da dikkate alınacağı ifade ediliyor. Muhalefetin yönetimindeki belediyeler için 3 aday önerisi istendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sonuçları anında gördü
Genel başkan yardımcıları, MKYK, MYK üyeleri ve Milletvekillerinin tamamının 81 ilde görev aldığını belirten Mehmet Ali Yavuz, "Temayül yoklaması aday belirlemede bir ölçüt. Dün, temayülün son bulması ile tüm sonuçlar 16.00'da sitemde toplandı. Cumhurbaşkanımız da sonuçları 16.00 itibariyle gördü."

Temayül yoklamasına göre AK Parti'nin Kahramanmaraş adaylığı için 4 isim öne çıkıyor...

Kahramanmaraş temayülü
Kahramanmaraş için adı geçen ilk isim Mahir Ünal.

AK Parti Kahramanmaraş için kimi tercih etti?
Mahir Ünal, Osman OkumuşFırat Görgel ve Hanefi Mahçiçek... Hayrettin Güngör, Fatih Mehmet Erkoç gibi isimlerin ise Mahir Ünal'a göre oldukça çok düşük oyda kaldıkları belirtildi.