Asrın felaketinin ardından Hatay'da büyük yıkım yaşanırken, eğitim yuvalarının birçoğu da yıkılmıştı. Depremi hasarsız atlatan okullarda eğitim yeniden başlarken, yıkılan okulların yerlerine de prefabrik okullar inşa edilmişti. Hatay'da bin 80 okulda 21 bin 950 öğretmen, 396 bin öğrenciye eğitim verirken, bu okullardan 40'ını prefabrik okullar, birini gemi, birini çadır okul oluşturuyor. Antakya ilçesi Odabaşı Mahallesi’nde bulunan prefabrik Fevzi Çakmak İlkokulu'nda 16 öğretmen, 316 öğrenciye eğitim veriyor.

“Sınıflar hazır olarak geldiği için eğitim ve materyaller konusunda eksiğimiz yok”
Fevzi Çakmak İlkokulu'nda görevli ana sınıfı öğretmeni Duygu Bulunmaz, 6 Şubat depremini yaşamasına rağmen Hatay’ı terk etmediğini ve prefabrik okulda mesleğini devam ettirdiğini belirterek, “Depremden önce de aynı okulda çalışıyordum. Okulumuz yıkıldıktan sonra prefabrik bir okula taşındık. Depremlerden sonra birkaç arkadaşımız ve idaremizle prefabrik okulda eğitim vermeye devam ediyoruz. Depremlerin etkisi ile birçok arkadaşımız aramızdan ayrıldı. Ayrılan arkadaşlarımızın yerine yeni gelen daha dinamik arkadaşlarla birlikte kadromuzla buradayız. Biz şanslı olan gruptayız. Ben her zaman öyle düşünüyorum çünkü şartlarımız çok iyi. Öğrencilerimizin yaşadıkları yerler çok yakında olduğu için sıkıntı yaşamıyoruz. Sınıflar hazır olarak geldiği için eğitim ve materyaller konusunda eksiğimiz yok” dedi.

“Depremi yaşadım, ilk atama yerim de prefabrik okuldayım”
Fevzi Çakmak İlkokulu'nda görevli sınıf öğretmeni Kübra Karaca, ilk atama yerinin memleketinde bulunan prefabrik okula gerçekleştiğini belirterek, “6 Şubat depremini bizler de yaşadık. Bizlerde derin izler bıraktı. İlk atama yerim Hatay, Antakya. Ben de buralıyım. Depremi yaşadım, ilk atama yerim de prefabrik okuldayım. Gönül isterdi ki daha iyi şartlarda olalım ama prefabrik okulda olmamıza rağmen şartlarımız gayet iyi. Yetkililer de gerekli merciler de yardımları sağlıyorlar. Çocuklar buraya geldiklerinde depremle ilgili izlerin silindiğini düşünüyoruz. Çünkü sosyal yaşama alanları ve oyunlar oynuyoruz. Bunlarla ilgili daha çok aktiviteler ve etkinlikler yapıyoruz. Öğretmenler Günü'nü ilk yılımda da burada kutlamak gayet güzel. İlk yılım olduğu için öğrencilerimin ayrı bir yeri var. Birinci sınıfları okutuyoruz ama prefabrik de olsa Öğretmenler Günü'nü burada kutlamak, depremi yaşayan çocuklarla beraber Öğretmenler Günü'nü kutlamak daha güzel. Çünkü onların sevgileri daha derin oluyor. Sizi sığınacak bir liman olarak görüyorlar. Depremde yaşadıkları duyguları sizi de arındırmaya çalışıyorlar. Bunu hissedebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak:iHA