Türk lirasının yabancı paralar karşısındaki değer kaybından kaynaklanan zamlardan iğne ve ipliğe zam gelirken, kimi esnaflar zam yapmak yerine fiyatları yerinde sabit tutuyor.

Buna benzer olay Balıkesir'de yaşandı. Kentte ortalama çay fiyatlarının 3 lira ile 15 lira arasında değiştiği Ayvalık'ta, 1 TL'ye sattığı çaylar sayesinde evinin geçimini rahatlıkla sağlayabildiğini belirten Mustafa Karayaz, yıllarca 25 kuruştan sattığı çayı geçen yıl 1 liraya yükselttiğini ve enflasyona rağmen fiyatını da artırmayacağının altını çizdi.

"Herkes çayı 1 TL'ye indirse ben 25 kuruşa indireceğim"

1 TL'nin üzerinde çay satışı yapanların fazla kazanma psikolojisini yaşadığını savunan Karayaz, "1 lira da bizi kurtarıyor. Allah bin bereket versin. Ben para kazanıyorum. Tam hesabını yapmadım ama bereket versin yine de yevmiyemiz ve evimizin masrafı çıkıyor. Hatta Ayvalık'ta herkes çayı 1 TL'ye indirse bile ben 25 kuruşa indireceğim. Çünkü çay, çaydanlıkta durduğu zaman 10 liraya satılsa bile para kazanmaz. Çay devirdaim olacak. Çaydanlık dönecek. O yüzden de herkese tavsiyem şudur; 10 tane çay satacağınıza, fiyatı ucuz tutun 100 tane çay satın." dedi.

"Burada kahveci 1 liraya çay satarak para kazanabiliyor"

İHA'nın aktardığına göre kıraathanenin müdavimlerinden Coşkun Büyükadalı ise, Ayvalık'ın hiçbir yerinde 1 TL'ye çay satılmadığını kaydederek, "Ama burada kahveci 1 liraya çay satarak para kazanabiliyor. Üstelik Ayvalık genelinde odun-kömür sobasıyla ısıtılan kahvehane kalmadı. Kömürün torbasının en az 150 TL olduğu bir dönemde, kömürle ısıtılan bir kahvehanede 1 TL'ye çay içebilmek de bir ayrıcalık." diye konuştu.