Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, kredi kartlarında nakit avans kullanımı ve kredili mevduat hesabı kredilerinde herhangi bir sınırlama uygulanmayacağını duyurdu. Bu açıklama, hafta başında yapılan düzenlemelerin geri alındığını gösteriyor.

Geçtiğimiz günlerde TCMB tarafından yapılan düzenlemeyle birlikte kredi kartlarından nakit avans çekimi ve kredi kartıyla kuyum alımları menkul kıymet tesisi kapsamına alınmıştı. Dün ise bankalara yönelik uygulama talimatı gönderilmişti.

Bu talimata göre, nakit avans, kredili mevduat hesabı ve kartla yapılan kuyum harcamalarında 15 bin TL üzerindeki kısım menkul kıymet yükümlülüğü kapsamına alınmıştı. Bankalar da buna bağlı olarak kredili mevduat hesap limitlerinde düşüşe gitmişti.

Ancak bugün alınan kararla birlikte, yapılan düzenlemeler tamamen iptal edilmiş oldu. Merkez Bankası, kredi kartı kullanımında herhangi bir sınırlama olmayacağını ve nakit avans, kredili mevduat hesabı ve kuyum harcamalarında herhangi bir kısıtlama uygulanmayacağını belirtti.

Editör: Menekşe Topaloğlu