banner232

Toplu taşıma otobüs işletmelerinde KDV oranı 1.50

06/04/2018 tarihli resmi gazetede yayınlanan 7104 sayılı kanunun 12. maddesi ve Kdv Kanunun 38. Maddesi ile “HASILAT ESASLI VERGİLENDİRME” başlığı ile yeniden düzenlenmiştir.

Hasılat esaslı vergilendirme sistemine, Bakanlar kurulu tarafından belirlenen sektörler ve meslek grupları kapsamından yer almak kaydı ile mesleki kazancının serbest meslek kazanç defteri ve ticari kazancı işletme hesabına esasına göre tespit edilen mükelleflerden TERCİH EDENLERİN geçebileceği, sisteme kendi rızaları ile geçen mükelleflerin hasılat esaslı vergilendirme yönteminden en az iki yıl kalması zorunluluğu olduğu görülmektedir.

Bu bağlamda 07 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan 30679 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 718 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile “HASILAT ESASLI VERGİLENDİRME” yöntemini seçebilecek mükellefler ile uygulanacak vergi oranları açıklık kazanmıştır.

Karar göre, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile 5393 sayılı Belediye Kanunu kapsamında belediyeler tarafından ruhsat verilen, toplu taşıma hatlarını kiralayan, toplu taşıma hizmetinin hizmet satın alma yollarıyla yerine getirilmesi halinde bu hizmeti sunan ve gelirlerinin tamamını elektronik ücret toplama sistemleri aracılığıyla tahsil eden otobüs işletmeleri (belediyelerin otobüs işletmeleri ile doğrudan veya dolaylı olarak sermayesinin yüzde 51 veya daha fazlası belediyelere ait şirketler hariç), münhasıran il sınırları içinde, otobüsle (sürücü dahil en az 18 oturma yeri olan) yapmış oldukları toplu taşıma faaliyetlerinde hâsılat esaslı vergilendirme usulünü seçebileceklerdir.

Söz konusu mükelleflerin hâsılatlarına uygulayacakları vergi oranı ise  yüzde 1,5 olarak belirlenmiştir.

Yukarıdaki bilgilere göre “Hasılat Esaslı Vergilendirmeyi” tercih eden mükellefler ruhsat fotokopisi ve Belediyeden alınan Halk otobüsü çalıştırma izin belgesi ile birlikte bağlı oldukları vergi dairesine bir dilekçe müracaat etmeleri gerekmektedir.

Vergi dairesinin “Hasılat esaslı vergilendirmeyi” onaylamasına müteakip bir sonraki KDV Beyannamelerini bu doğrultuda bildirmeleri gerekecektir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Muro
Muro - 2 yıl Önce

Ben bişey anlamadım anlayan yorum Yaz sin lütfen

SÜLO
SÜLO - 1 yıl Önce

BİRİSİ ALT YAZI GEÇSİN BEN BİR ŞEY ANLAMADIM..

Müftü İbo
Müftü İbo - 1 yıl Önce

Anlayan bir anlatsın ne anlatmış bu burda ya çok aradınız mı bu adamı?

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.