Deprem araştırmacısı Baturhan Öğüt, “Deprem bölgesinde orta hasarlı yapıların güçlendirilme furyası son bulmalıdır. Bu durum sadece güçlendirme firmalarına para kazandıracak bir durum olacaktır” dedi.

Öğüt, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “6,8 Elazığ Sivrice depreminden sonra Malatya'da bir sonraki depremde yıkılmaya müsait olacak şekilde hasar alan yapıların çoğunluğu ya parayla ya da kâğıt üzerinde hasar sınıflandırması az hasara çevrilmiş ve makyajla oturulmaya müsait hâle getirilmişti” dedi.

"ÇOĞU MEZAR OLACAK"

2020 Elazığ depreminde yaşanan sürecin Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonrada yaşandığına dikkat çeken Öğüt, “Şu an tıpkı bu durum gibi binlerce yapı ağır hasardan az hasara kâğıt üzerinde çevrilmiştir. Orta hasarlı yapıların gelecek depremlerde ne olacağını çok iyi biliyoruz. Çoğu mezar olacak” ifadelerine yer verdi.

"BU YANLIŞTAN DÖNÜN"

Öğüt, orta hasarlı yapıların güçlendirilmesine ilişkin ise, “Deprem bölgesinde orta hasarlı yapıların güçlendirilme furyası son bulmalı ve sadece bu durum güçlendirme firmalarına para kazandıracak bir durum olacaktır. Sayın yetkililer bu yanlıştan dönün; Elazığ'ı Sivrice depremi hiç mi ders olmadı” değerlendirmesinde bulundu.

ogutt