“Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünde olup biteni niye yazmıyormuşuz?” başlıklı bir yazı yazmıştım dün... Yazıda kurum içerisinde bazı iddiaları gündeme getirmiştim. Ve Mehmet Sertpolat’a sorular sormuştum…

Sorularım şunlardı: “Şoför Ahmet Tüten kim? Kurumunuzdaki kayıtlarda gözüküyor mu? - Resmi kayıtlarda Ahmet Tüten ismi yazılı olduğu ancak yerinde Nusret Güneş isimli birinin çalıştığı doğru mu? -  Bu iki ismin 24 Haziran seçimlerinde görevlendirme yazısı neticesinde ortaya çıkması ile apar topar uzaklaştırılıp yerine İbrahim Sarıtürk isimli bir şoför görevlendirildi mi? - Sevgi evleri için şirketlerle teminat alınmadan sözleşme imzalanıyor mu? - Sevgi evleri için atadığınız Müdür Ali Ünal’ın kadrosu müdür olmaya yeterli mi? - Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü olarak kurumunuzdaki bu iddialardan haberdar mısınız?”

Mehmet Sertpolat işte bu yazıma, kendi kaleme aldığı bir açıklama metni ile cevap verdi. Cevap hakkına duyduğum saygı gereği yayınlıyorum.

*

İşte Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Sertpolat’ın açıklamada bulunduğu o yazı:

*

“Şehit Hakan Duygal Huzurevi YBRM Müdürlüğünün 2018 yılı için Şöförlü Araç Kiralama Hizmeti ihalesi Akbeyler TİC.SN.LTD.ŞTİ’nin uhdesinde kalmıştır. Söz konusu şirket Ahmet TÜTEN isimli şoförü ile birlikte 2018 den itibaren kendilerine ait araç ile kuruluşumuzda hizmete başlamıştır. Mayıs ayı içerisinde araç firması Ahmet TÜTEN isimli şoförlerini kendi bünyesinde muhasebe bölümünde geçici olarak çalıştıracağını belirterek yerine geçici olarak Nusret GÜNEŞ isimli şoförlerini vermişlerdir. Geçici şoför olarak çalışan Nusret GÜNEŞ yaklaşık bir ay çalıştıktan sonra şirket kuruluşa çağırılmış ve tecrübeli olduğu için tekrar Ahmet TÜTEN’in Şoför olarak gelmesi istenmiştir. Ancak bahsi geçen şirket Ahmet TÜTEN’i muhasebede çalıştırmaya devam edeceğini belirterek yerine kendi şoförlerinden 07.06.2018 itibaren İbrahim SARITÜRK’ü başlatmıştır. Bu süreç ihale ile ilgili araç kiralama hizmeti veren şirketin kendi inisiyatifinde olup kuruluş idaresi sadece süreci sağlıklı yürütme takibini yapmaktadır.

Çocuk Evleri Sitesi (Sevgi Evleri) ile ilgili olarak;

Kuruluşların mal ve hizmet alımları için sözleşme makamı ilgili kuruluşun harcama yetkilisidir. Bağlı kuruluşumuz Çocuk Evleri Sitesi (Sevgi Evleri) Müdürlüğünde yapılan bir hizmet alımı ihalesi sözleşmesinin kesin teminatının olmadığı bilgisinin alınması üzerine Müdürlüğümüzce derhal konu araştırılmış, iddianın doğru olduğu görülerek, ilimizde genel teftişte bulunan bir Müfettişe konu iletilmiş ve onun tarafından soruşturması yapılmıştır. Ayrıca Kuruluş Müdürü ile ilgili memur kuruluştan alınarak başka kuruluşlara görevlendirilmiştir.

Bağlı kuruluşumuz Çocuk Evleri Sitesi (Sevgi Evleri ) ne görevlendirilen Ali ÜNAY’ın kadrolu öğretmen olarak oniki yıl kıdemi olup, Bakanlığımızın ilgili Mevzuatına göre Kuruluş Müdürü olarak görevlendirilmesi için yeterlidir. Ayrıca Kuruluş Müdürlüğü için Bakanlığımızın açmış olduğu görevde yükselme sınavına katılmış ve mülakata girmeye hak kazanmıştır. Ayrıca yukarıda belirtildiği üzere soruşturmaya istinaden Müdür vekilliği görevinden alınmıştır.

İl Müdürlüğümüze bağlı bu iki kuruluşla ilgili olarak iddiaların tamamından bilgimiz olmuş ve gereği yapılmış, benzer iddiaların tespit edilmesi halinde bu güne kadar gereği yapıldığı gibi bundan sonrada gereği yapılacaktır. Saygılarımla.”

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü

Mehmet Sertpolat