O zamandan beri gezegenler keşfedilmeye devam eden gök cisimleridir. Şimdiye kadar binlerce gezegen keşfedildi, ancak birkaçı Uluslararası Astronomi Birliği tarafından  gezegen olarak tanımlandı. Gezegenlerin sayısı büyük bir merakla inceleniyor. Peki kaç gezegen var? Ayrıntılar burada mevcuttur.

KAÇ GEZEGEN VAR? İŞTE GEZEGENLERİN İSİMLERİ

Uluslararası Astronomi Birliği'ne göre 8 adet gezegen vardır. Güneş sistemindeki gezegenlerin sayısı 8 olarak da ifade edebiliriz. Sekiz gezegen Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün'dür. Tarih boyunca yüzlerce gezegen keşfedilse de, resmi rakamlarca bu sayı 8 olarak kabul görmüştür.

Güneş sistemindeki jeofiziksel gezegenlerin sayısı bilinmemektedir. Gezegenleri tanımlamanın doğasında bulunan belirsizlikler bu sayıyı belirlemede tartışmalara neden olmuştur. Karasal ve dev gezegenler olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Hacimleri büyük ölçüde kayaçtan oluşan, Dünya benzeri gezegenlere karasal, karasal gezegenlerden çok daha büyük olan devasa boyutlardaki gezegenler dev gezegenler denilmiştir.