İstanbul seçmeninin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na verilen 2 yıl 7 ay hapis cezası ve siyasi yasak kararına yönelik anket sonuçları yayınlandı.

İşe alınmayınca masalara tükürdü İşe alınmayınca masalara tükürdü

İBB başkanı Ekrem İmamoğlu hakkındaki 2 yıl 7 ay hapis cezası ve siyasi yasak kararının ardından Bulgu Araştırma'nın yaptığı ankete göre, İstanbul seçmeninin yalnıza yüzde 10.7'si kararın doğru olduğunu düşünüyor. 

CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı'nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde Konya’daki buluşmasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Hakkınızda verilen hapis ve siyasi yasak kararından sonra bir de ‘terör soruşturması’ başlatıldı. Bir B planınız var mı” sorusuna, “Bizim ‘B planımız’ diye bir şey yok. Bizim B planımız belli; 2023’te iktidar olmak bu kötülükten kurtulmak." demişti.

İmamoğlu sözlerini "mücadelenin şeklini de biliyoruz biz: Milletimizle kucaklaşmak, buluşmak; toplumun, insanlarımızın coşkusunu artırmak… Onu da artıracağız. Hep birlikte millet ayağa kalkacak. Göreceksiniz; milyonlarca fark yiyecekler. O kadar söyleyeyim size” diyerek sürdürmüştü.

İmamoğlu'nun "milyonlarca oy fark yiyecekler" sözünü doğrulayan İstanbullu seçmen anketi açıklandı.

15-19 Aralık tarihleri arasında İstanbul'un 38 ilçesinde 1100 kişiyle bilgisayar destekli CATI yöntemiyle yapılan ankete göre; İstanbul seçmeninin sadece yüzde 22'si ülkenin iyi yönetildiğini düşünüyor.

Halk TV'den Can Coşkun'un aktardığına göre, ankete katılım gösteren İstanbul seçmeninin sadece yüzde 10.7'si Ekrem İmamoğlu'na verilen hapis cezası ve siyasi yasak kararının doğru olduğunu düşünüyor.

Ankete katılan İstanbul'daki AK Parti seçmeninin sadece yüzde 38.8'i kararı doğru buluyor. MHP seçmeninin yüzde 35.7'si aynı görüşte.

YSK'ya 2023 seçimlerinde güven duymayan İstanbullu seçmenin oranı yüzde 52'den fazla görünüyor.

Genel seçimde ise ankete katılan İstanbul seçmeninin görüşleri şöyle:

AK Parti yüzde 31.7
CHP yüzde 30.4
İYİ Parti yüzde 14.2
HDP yüzde 10.3
MHP yüzde 5.4