Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) Hukuk Birimi avukatlarından E.Ö., bir gazetecinin yargılandığı dava kapsamında Anayasa Mahkemesi (AYM) başvuru yapmak üzere dün saat 12.51 civarında İstanbul Gümüşsuyu’ndan 34 TFL 23 plakalı taksiye bindi.

T24'ten Sibel Yükler'in haberine göre, bindiği taksinin şoförüne Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne gideceğini söyleyen avukat E.Ö., “İndiğimde fiş verebilir misiniz?” diye sordu.

Taksi şoförü ise E.Ö.'a, “Ben 18 yıllık taksiciyim, fiş diye bir şeyi hiç duymadım, fiş diye bir şey yok” diyerek, fiş vermeyi reddetti. Avukat E.Ö. ise fiş vermenin yasal bir zorunluluk olduğunu söyledi.

E.Ö.'a “Ben 66 yaşındayım" diye karşılık veren taksi şoförü, ardından "Sen küçük duruyorsun, 18 yaşında anca varsın. Beni çıplak görmek ister misin?” diyerek E.Ö.'ı taciz etmeye başladı. 

Kapı açıkken yardım istedi, taksici aracı sürmeye devam etti
Tacize uğrayan E.Ö., taksicinden hemen arabayı durdurmasını istedi ancak durmadı. Korkuya kapılan E.Ö., Gümüşsuyu Caddesi üzerindeyken seyir halindeki aracın kapısını açıp “Beni kaçırıyor” diye bağırarak yardım istedi.

Bir süre daha aracı sürmeye devam eden taksici, yoldaki insanların dikkat kesildiğini fark edince aracı durdurdu. E.Ö., taksiden can havliyle inip kurtulabildi. 

Dosya araçta kaldı, suç duyurusu yapılacak
Taksicinin tacizi nedeniyle araçtan can havliyle inen E.Ö.'ın Anayasa Mahkemesi başvuru dosyası ise takside kaldı.

Avukat E.Ö.  ve MLSA Hukuk Birimi, taksi şoförü hakkında suç duyurusu yapacak.

DİSK Basın-İş söz konusu tacize ilişkin yaptığı açıklamada, "Gazetecilerin adli ve hukuki süreçlerinde yanında olan dost kurumumuz MLSA ve Avukat E.Ö.’ın  yanındayız. 34 TFL 23 plakalı taksiyi kullanan şoför hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmasını bekliyoruz. Konunun takipçisi olacağız." ifadelerine yer verdi.