Monosodyum glutamat, yaygın olarak "Çin tuzu" olarak bilinir ve özellikle sosis gibi yiyeceklerde bulunur. Bu konuda uyarılarda bulunan uzmanlara göre monosodyum glutamat, karaciğeri yorabilir ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Karaciğer yetmezlikleri, hafıza kayıpları, hücresel yıkımlar, böbrek hasarları ve organ yetmezlikleri gibi durumlara yol açabilir.

Türkiye'de de monosodyum glutamatın yaygın olarak kullanıldığını belirten uzmanlar, özellikle hazır sosis, salam, kraker, hazır sos, hazır çorba, bulyon ve soslu kuruyemişlerde bu tuzun bulunduğunu vurguluyor. Eğer bir üründe monosodyum glutamat veya E621 kodu varsa, o üründe Çin tuzu bulunmaktadır. Bu tür ürünleri dikkatli bir şekilde tüketmeli, hatta hiç tüketmemeliyiz.

ZARARLARI NELERDiR?

Monosodyum glutamatın iştah açıcı etkisi olduğuna da dikkat çeken uzmanlar, bu maddenin içeriğine sahip hazır gıdaları dikkatli bir şekilde tüketmemiz gerektiğini belirtiyor. Monosodyum glutamatın aşırı tüketiminin baş ağrısı, baş dönmesi, cilt kızarıklıkları, uyuşukluk, kas krampları, kalp çarpıntısı, solunum problemleri, astım, migren, otizm, depresyon ve Alzheimer gibi sağlık sorunlarına neden olabileceği bilimsel araştırmalarla ortaya konmuştur.