Fed'in faiz indirimlerine ilişkin ipuçları gelmeden önce, Orta Doğu'daki güvenli liman talepleri altın fiyatlarını aşağı çekmeye devam ediyor. Ancak jeopolitik gerilimlerin artması, altın fiyatlarını yükselterek bu baskıyı azaltıyor.

Uzmanlar, yatırımcılarına şu anda altın fiyatlarının oldukça çekici olduğunu belirtirken gram altın, Kapalıçarşı'da 2 bin 80 liraya yükselerek rekorunu tazeledi.

Orta Doğu'daki gerilimlerin arttığı bir dönemdeyiz. Çarşamba günü açıklanacak olan Fed Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Ocak ayı politika toplantısının tutanakları, faiz indirimlerine dair ipuçları ortaya çıkaracak.

Bu sırada, İsrail eski savunma bakanı Benny Gantz'ın yaptığı açıklamalar, bölgedeki jeopolitik riskleri daha da artırıyor.

ALTIN FIYATLARI ŞU AN CAZİP

Uzmanlar, altın fiyatlarının şu anda oldukça cazip olduğunu belirtiyor. Jeopolitik gerilimlerin devam etmesiyle birlikte altın talebinin arttığı ve fiyatların yükseliş eğiliminde olduğu gözlemleniyor.

Altın, uygun fiyatlarla alınabilecek bir yatırım aracı olarak değerlendiriliyor. Ancak savaş endişeleri artarsa, gram altın fiyatlarının önemli ölçüde yükselebileceği öngörülüyor.

Ekonomistler, "Bu tehditler devam ettiği sürece altın talebi artmaya devam edecek. Savaş endişesi her zaman altına olan talebi artırır. Şu anda altın fiyatları oldukça makul seviyelerde. Ancak tehlike artarsa, gram altın 5 bin TL'yi görebilir" şeklinde öngörülerde bulunuyor.