ABD'nin New York eyaletinde son birkaç gün içinde meydana gelen kazanın detayları şok edici. Ortaya çıkan bilgilere göre 4 kişinin hayatını kaybettiği kazaya popüler sosyal medya uygulaması TikTok neden olmuş olabilir ve "Kia Challenge" akımı yoğunlaştı!

Her şey, bir grup gencin TikTok'ta izlediği ve iddiaya göre otomobil hırsızlığını kolaylaştırdığı iddia edilen bir "Kia Challenge" videosuyla başladı. 14-17 yaşındaki bir grup, izledikleri videoda anlatılanları yapmaya karar verdiklerinde, bu kararın ne kadar tehlikeli olabileceğine dair hiçbir fikirleri yoktu. Bu kararın onlara korkunç bir son getirdiğini bilmiyorlar.

Gençler, izledikleri videoyu dikkatle dinledikten sonra geçtiğimiz Pazar günü uygulamaya koymak istediler ve yaşadıkları yerden Kia marka bir araba çalıp otobana çarptılar. Pazartesi sabahı sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi nedeniyle çalınan araç kontrolden çıktı. Trajik kazada otomobilde bulunan altı gençten dördü hayatını kaybetti. Polis kaynakları yaptığı açıklamada, TikTok uygulamasında paylaşılan bir "Kia Challenge" videosunun olaya katkıda bulunduğuna inandıklarını söyledi.

Kazada Marcus Webster (19), Swazien Swindell (17), Kevin Payne (16) ve 14 yaşındaki Ajana Harper (14) hayatını kaybederken, birinin ismi açıklanmayan 2 çocuğunun ağır olduğu açıklandı. yaralanarak araçtan indirildi.

KAZANIN SEBEBİ TIKTOK VİDEOSU MU?

Ön raporlara göre, araba kaza anında 16 yaşındaki bir çocuk tarafından kullanılıyordu. Kazada yaralanan genç, tedavisinin tamamlanmasının ardından otomobil hırsızlığından yargılanacak. TikTok'ta paylaşılan bir 'Kia Challenge' videosu, kazanın olası nedeni olarak ön plana çıktı.

Komisyon Üyesi Joseph Gramaglia, TikTok'taki videoların viral hale gelmesinden bu yana otomobil hırsızlıklarının önemli ölçüde arttığını vurguladı, "Gençlerin 'Kia Challenge' yapmak istediklerinde bu viral videolardan etkilendiklerini düşünüyoruz."

"Kia Challenge" videosu ABD'de uzun süredir tartışılıyor. Önce TikTok'ta ardından Youtube'da paylaşılan videoların araba hırsızlığını artırmış olabileceği belirtildi. Kısa sürede viral olan ve milyonlarca kişi tarafından izlenen videolar, sadece USB şarj kablosu kullanılarak otomobilin nasıl çalıştırılacağını anlattı.

KIA CHALLANGE NELERİ DEĞİŞTİRDİ?

Los Angeles Polis Departmanı 26 Ağustos'ta otomobil hırsızlığı raporlarının 2021'den 2022'ye yüzde 7 arttığını söyledi. TikTok uygulamasında paylaşılan "Kia Challenge" videosunun büyümede büyük etkisi olduğu söyleniyor.

Eylül ayında ABD'nin en kalabalık şehirlerinden biri olan Chicago'da görev yapan polis memuru Tom Dart, otomobil hırsızlığının yüzde 800 arttığını iddia etmişti. Dart, hırsızlık oranlarındaki artışın eşi benzeri görülmemiş olduğunu belirterek, bunun temel nedeninin videonun sosyal medyada viral hale gelmesi olduğunu vurguladı. Yetkililer bunun 'Kia Challenge' trendinin tetiklediği ilk kaza olmadığını söylüyorlar, yetkililer konuya dikkat çekerek son birkaç ay içinde 3 Ohiolu çocuğu aynı şekilde çaldıkları arabalar ve 14 yaşındaki 2 çocuğu uyardı. büyük çocuk hayatını kaybetti.

Uzmanlar ise sosyal medyada yayınlanan videoların insanları hırsızlığa yönlendirdiği iddiasına şüpheyle yaklaşıyor. Buffalo Üniversitesi Öğretim Üyesi Yotam Ophir, "Çoğu insan bu tarz videoları eğlenceli buluyor olabilir ama bu onların araba çalacağı anlamına gelmiyor. Evinizde otururken izlediğiniz bir videodan sonra araba çalmaya karar vermeniz çok mantıklı bir fikir değil" görüşünü paylaştı.