7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olmak üzere 10 ili yerle bir etti.

Deprem Kahramanmaraş, Adana, Gaziantep, Kilis, Malatya, Adıyaman, Hatay, Osmaniye, Şanlıurfa ve Diyarbakır'da hissedildi.

Kahramanmaraş merkezli depremden en çok etkilenen bölgelerden biri olan Hatay'da binlerce bina yıkıldı, 40 bini aşkın vatandaş hayatını kaybetti.

Hatay'ın Erzin ilçesinde meydana gelen depremi hafif hasarla atlattı. Erzin'de can kaybı yaşanmazken, bina da yıkılmadı.

Amerika'nın önde gelen gazetelerinden The New York Times (NYT), Hatay'ın 6 Şubat depreminde ağır hasar gören ancak hiçbir binanın yıkılmadığı Erzin ilçesiyle ilgili haber yaptı.

“TEMEL UNSUR ZEMİN YAPISI”

40 yılını bölgedeki fay hatlarını inceleyen ve şu anda özel araştırma grubu Fugro ile işbirliği yapan jeomorfolog Ömer Emre, New York Times'a "Ciddi bir tahribatın olmamasını sağlayan ana faktör toprak yapısı" dedi.

Bölgedeki birçok köy ve şehrin eski nehir yataklarının taşıdığı kum, alüvyon ve kil tabakaları üzerine kurulduğunu anlatan Emre, "Bu durum şehir ve köyleri depremlere karşı savunmasız hale getiriyor. Bu da yerin dalga gibi hareket etmesine neden oluyor" dedi.

BARİYER GÖREVİ GÖRDÜ

"Burası Türkiye'deki diğer şehirlerin yıkılmasından nasıl kurtuldu?" Aynı sayıdaki haberde gazete, bölge hakkında jeolog Tamer Duman'a da danıştı. Duman, Erzin'in deniz seviyesinden kayalık bir zemin üzerine kurulduğunu söyledi. Uzman ayrıca, zemin yapısının kumdan daha iri parçacıklar içerdiğini ve binalar ile sismik dalgalar arasında bir bariyer görevi görebileceğini söyledi.

Editör: Mine Kirik