Suudi Arabistan'daki yeni proje Müslümanlardan büyük tepki gördü. Veliaht Prens Muhammed bin Salman yaptığı açıklamada, Murabba adlı projesini duyurarak başkent Riyad'da "Mukaab" adlı kübik bir yapı grubu kuracaklarını duyurdu.

SUUDİ ARABİSTAN'IN 2030 VİZYONU 

Muhammed bin Selman'ın başkentte inşa edeceği, şekil ve isim olarak Kabe'ye benzeyen Mukaab adlı söz konusu proje için "Murabba Geliştirme Şirketi" adlı bir şirketin kurulduğunun duyurulması, insanlarda şüphelere yol açtı. Kutsal Topraklar yeni planlar mı yapıyor?

KABE'YE BENZEMESİ İLE BÜYÜK TEPKİ ÇEKTİ 

Müslüman toplum tarafından olumsuz karşılanan Mukaab projesi, tasarım olarak Kabe'ye benzemekle birlikte, adını 'küp' kelimesinden alan Kabe'ye çok benziyor.

Müslüman toplum tarafından olumlu karşılanan Mukaab projesi, tasarım olarak Kabe'ye benzemekle birlikte, adını 'küp' kelimesinden alan Kabe'ye çok benziyor.

İÇİNE 20 EMPIRE STATE BİNASI SIĞABİLİYOR 

Mukaab projesi 400 metre yüksekliğinde ve 400 metre uzunluğunda tasarlansa da 20 Empire State Binasını barındıracak büyüklükte olduğu söyleniyor.

Söz konusu proje, Mukaab'ın merkezinde otel odaları, perakende satış alanı ve turistik cazibe merkezleriyle dolu devasa bir sarmal kule oluşturacak. 80'den fazla eğlence ve kültür mekanı, müze, tiyatro ve hatta üniversitelerin yer alacağı Mukaab'ın iç mekanının teknoloji sayesinde birçok farklı bölgenin iklimine uyum sağlayabileceği söyleniyor.

BAŞKA BİR DÜNYAYA AÇILAN KAPI SLOGANIYLA TANITILDI 

"Başka Bir Dünyaya Açılan Kapı" sloganıyla reklamı yapılan bina, Kabe'ye benzerliği nedeniyle çok ses getirdi ve 2030'da tamamlanması planlanıyor.