Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki deprem, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Şanlıurfa, Adıyaman, Gaziantep, Malatya ve Hatay'da da etkili oldu.

10 ilde çok sayıda can kaybı ve tahribat yaşandı.

Depremi fırsata çevirmek isteyen bazı siyasetçiler işi şova çevirirken bunları sosyal medya hesaplarında yayınladı. Birçok bilgi kirliliğine yol açtı.

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, gün içerisinde sosyal medya hesabından bir video yayınlayarak "Mavi yağmurluklu Suriyeli canlı yayında itfaiye erinin telefonunu çalıyor" demişti. 

Şanlıurfa Valiliği olayı araştırarak basın açıklaması yaptı.

Açıklamada 'Suriyeli hırsız' olarak belirtilen şahsın aslında Şanlıurfa-Akçakaleli bir deprem gönüllüsü olduğunu ortaya koydu. Özdağ açıklamanın ardından paylaşımını silmek zorunda kaldı. 

Şanlıurfa Valiliği, "Lütfen ekiplerimizin çalışmalarını yalan ve dezenformasyonla gölgelemeyin, önceliğimizin ne olduğunu unutmayın." açıklamasında bulundu.

Ümit Özdağ'ın "Telefon çalan Suriyeli" diye itham ettiği Abdulbaki Bozdağ, "Suriyeli değilim, Türk vatandaşıyım. Hırsız hiç değilim, Diyanet vakfında hafızım. Provokatörlük yapan Ümit Özdağ'ı Allah'a havale ediyorum..." ifadelerini kullandı.

Editör: Mine Kirik