Türkiye'de de görülen Strep A bakterisinin kızıl hastalığına neden olduğu açıklandı. Uzmanlar, Strep A vakalarıyla birlikte kızıl hastalığına yakalananların sayısının da artabileceğine dikkat çekti. İşte kızıl hastalığının belirtileri...

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansından (UKHSA), yapılan açıklamaya göre, ülkede 18 yaş altı 21 kişi, Strep A bakteriyel enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybetti.

Hastalık nedeniyle bugüne kadar yaşamını yitirenlerin sayısı 94'e çıktı.

Öte yandan 2017-2018 döneminde 27'si 18 yaş altı olmak üzere, 355 kişi bu bakteri nedeniyle ölmüştü. 

Strep A'dan sonra kızıl hastalığı paniği! Bu belirtilere dikkat! - Resim: 2

Artan pişmiş yumurtalar atılmalı mı? Yeniden ısıtma sağlığı nasıl etkiler? Artan pişmiş yumurtalar atılmalı mı? Yeniden ısıtma sağlığı nasıl etkiler?

Tipik belirtisi boğaz enfeksiyonu olan bakteri, başka pek çok klinik tabloya da neden olabiliyor. İnvaziv streptokok enfeksiyonları ya da nekrotizan fasiit gibi hastalıklara yol açabilen Strep A, Türkçeye kızıl olarak geçen ya da İngilizcede “scarlet fever” diye bilinen hastalığın da etkeni.

Strep A'dan sonra kızıl hastalığı paniği! Bu belirtilere dikkat! - Resim: 3

KIZIL HASTALIĞI NEDİR?
Kızıl özellikle 3-7 yaş aralığındaki çocuklarda görülen bakteriyel bir enfeksiyon hastalığıdır. Adını genelde hastanın vücudunda, özellikle dil, yüz, koltuk altları ve kasık bölgesinde kırmızı lekeler oluşturmasından alır. Ancak bu lekelerin hiç oluşmadığı enfeksiyonlar da görülür. Yetişkin yaşlarda da hastalığa yakalanmak mümkündür.

Strep A'dan sonra kızıl hastalığı paniği! Bu belirtilere dikkat! - Resim: 4

KIZIL HASTALIĞININ NEDENİ
Etkeni A grubu streptokoklardır (Streptococcus pyogenes). Toksin oluşturacak bakteriyofaja sahip olmaları halinde hastalık ortaya çıkar. Bunların farklı serotipleri olması nedeniyle insanlar birden fazla kere bu bulaşıcı hastalığa yakalanabilirler.

Strep A'dan sonra kızıl hastalığı paniği! Bu belirtilere dikkat! - Resim: 5

Kızıl, damlacık enfeksiyonu ile ya da has­talıklı kişinin salgılarıyla doğrudan temas yoluyla bulaşır. Soyulan deri, hastanın vücut salgılarını taşımadığı sürece, zararsızdır.

Strep A'dan sonra kızıl hastalığı paniği! Bu belirtilere dikkat! - Resim: 6

KIZIL HASTALIĞI BELİRTİLERİ
Ateş (38 °C ila 40 °C)
Halsizlik
Boğazda ağrı
Yutkunmada zorluk
Kızarıklıklar, normalden kırmızı yüz
Karın ağrısı
Bulantı ve kusma
Dilin çilek gibi kızarması ve dilin üstünde beyazlık olusması
Boyun tutulması

Strep A'dan sonra kızıl hastalığı paniği! Bu belirtilere dikkat! - Resim: 7