Hindistan'da doktorlar, iki aydır sırt ağrısı şikayeti olan bir kadının safra kesesinden çok sayıda taş çıkardı.

Sırt ve göğüs ağrısı için doktora göründü

Hasta Yasoda Bai şiddetli sırt ağrısı yaşadıktan sonra bir şeylerin ters gittiğini anladı. Shiro'nun da göğüs ağrısı vardı ama nedenini bilmiyordu.

İlk başta belirtileri kontrol etmek ve açıklamak için aile doktoruna gitti. Ağrı kesici ilaçlarla tedavi edildi, ancak ailesi sorunun kaynağını bulmak için onu hastaneye götürmeye karar verdi.

sirt-ve-gogus-agiris-safra-kesesi

382 safra taşı çıkarıldı

Bir ultrason ve ileri testler, Bai'nin safra kesesinde 382 safra taşı ortaya çıkardı. Bazıları 1 cm kadar büyüktür.

Uzman doktorlara göre bunun nedeni, bir kum tanesi büyüklüğünden golf topu büyüklüğüne kadar değişen taşlar oluşturan safra kesesindeki yüksek kolesterol seviyeleri olabilir.

Neyse ki sağlık ekibi daha ciddi bir durumdan kaçındı ve yaklaşık iki saatlik bir operasyonda kadının safra kesesinin yanı sıra tüm safra taşlarını çıkardılar.

Safra kesesi karaciğerin altında yer alan armut biçimli bir organdır. Yağları sindirmek için karaciğer tarafından üretilen bir sıvı olan safrayı depolar. Mide ve bağırsaklar yiyecekleri sindirirken, safra kesesi safra kanalları adı verilen tüpler yoluyla safra salgılar. Bir kateter safra kesesi ve karaciğeri ince bağırsağa bağlar. Safra kanallarınızdan safra akışını engelleyen bir şey varsa, safra keseniz muhtemelen size sorun çıkarıyordur. Bu genellikle bir safra taşıdır. Safradaki maddeler sertleştiğinde safra taşları oluşur. Safra kesesinin çıkarılmasıyla birçok safra kesesi sorunu tedavi edilebilir.

Safra taşlarının en belirgin belirtisi ağrıdır. Bu ağrıların zamanlaması ve yeri değişebilir.

  • Karnın üst orta ve sağ tarafından başlayıp bazen sağ kürek kemiğine kadar yayılarak,
  • ani başlangıç, genellikle bir yemekten sonra
  • 15-20 dakika ekleyin, ardından 5 saate kadar tutun,
  • Kusma, mide ekşimesini önleme, dışkılama, gaz, pozisyon değiştirmek için antasitler vb. uygulamalara cevap vermeyen ağrı şeklinde.
  • Öte yandan insan vücudunda ağrının yanı sıra terleme ve mide bulantısı gibi belirtiler de görülebiliyor.