'Kurtlar Vadisi' dizisinde 'Ahmet Kudret Hazarbeyoğlu' karakteriyle tanınan ünlü oyuncu Bozkurt Kuruçr, 86 yaşında hayata gözlerini kapadı.

Tiyatronun usta oyuncularından ve Kurtlar Vadisi Pusu olmak üzere birçok yapımda yer alan Prof. Dr. Bozkurt Kuruç’dan kötü bir haber geldi. Kuruç 86 yaşında hayatını kaybederken bu kara haber sevenlerini üzdü.

HAYATINI KAYBETTİ
Son dakika haberi duyuruldu. Devlet sanatçısı ünvanı da bulunan usta sanatçı Bozkurt Kuruç hayatını kaybetti. Türkiye’de tiyatronun gelişmesine önemli katkıları olan eski Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Bozkurt Kuruç, yaşamını sürdürdüğü İzmir’de gece saatlerinde vefat etti.

Ayrıca Kuru. Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde de yer almıştı. Kuruç, Devlet Tiyatroları Edebi Kurul Başkanlığı görevini yürütüyordu. Peki Bozkurt Kuruç kimdir?

BOZKURT KURUÇ KİMDİR?
Ankara’da 1935’te doğan Bozkurt Kuruç, 1960 yılında Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümünden mezun oldu.

Devlet Konservatuvarında Mahir Canova, Cüneyt Gökçer, Salih Canar, Nusret Şenbay, Nurettin Sevin gibi ustalardan ders alan Kuruç, mezuniyetinin ardından Ankara Devlet Tiyatrolarında oyuncu olarak görev aldı.

Kuruç, 1962-1965 yılları arasında İngiltere’de rejisörlük eğitimi aldı. Usta sanatçı, Devlet Tiyatrolarında 100’den fazla oyunda oyuncu ve yönetmen olarak görev yaptı.

1988’DE PROFESÖR OLDU
Hacettepe Üniversitesine bağlanan Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünde öğretim üyeliğine getirilen Kuruç, burada 1987 yılında doçent, 1988’de profesör oldu.

Devlet Opera ve Balesi ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü yapan Kuruç, 1999’da ABD Chicago’da Nazım Hikmet’in “Kuvayi Milliye” adlı eserini İngilizce olarak ABD’li oyuncularla sahneledi.

1987’de İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürlüğüne, 1988 yılında da Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğüne atanmasının ardından 1989’da Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğüne atanan sanatçı, 1998’e kadar bu görevi yürüttü.

TİYATRO ANA SANAT DALI ÖĞRETİM ÜYESİ OLDU
1991 yılında Devlet Sanatçısı unvanını alan sanatçı, 2003 yılına kadar Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarında Profesör unvanıyla Tiyatro Ana Sanat Dalı öğretim üyeliğinde bulundu.

Gözden kaçırmayın

Yıllar önce mahşer günü gibi... Suyunu içen şifa buluyor! Yıllar önce mahşer günü gibi... Suyunu içen şifa buluyor!

Kuruç, sonrasında Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümünde ders verdi. Devlet Tiyatrolarından 2000 yılında emekli olmasına karşın sahneleri bırakmayan sanatçı, 2019-2020 sanat sezonunda İzmir’de “Kanlı Düğün” oyununun rejisörlüğünü üstlenerek sahneledi.