Turşu suyuna bal ekleyip tüketirseniz...

Turşu suyununda balında sağlığa birçok faydası olduğu bilinir. Ancak çok az insan turşuya bal ekleyip tüketmenin faydalarını bilir. Peki turşuya bal ekleyip tüketirseniz ne gibi faydaları vardır. İşte turşu suyuna bal ekleyip tüketmenin inanılmaz faydaları

Turşu suyuna bal ekleyip tüketirseniz...

Evde yapılan turşu suyunda sarımsak, kişniş, tuz ve sirkenin yanı sıra içerisine eklenen besinlerinde faydaları harmanlanır. Bazı uzmanlar mide ekşimesine faydası olan turşu suyuna bal ekleyerek tüketmenin daha fazla faydalı olduğunu vurguluyor. 

İŞTE TURŞU SUYUNA BAL EKLEYİP TÜKETİRSENİZ...

- İleri yaşlarda daha sık rastlanan kas ve kemik tutulmalarını engellemek için kan seviyesinin ve kalsiyum oranının dengede olması gerekir. Turşu suyunda bol miktarda bulunan kalsiyum bunun durumu engelleyen en doğal besindir. İçerisine bal eklenip tüketildiğinde bu faydasını ikiye katlar.

- Yağlı yemeklerden sonra özellikle yaşanan mide ekşimesi gibi rahatsızlıkları önlemek için de bu karışımı tüketebilirsiniz.

- Soğuk havalarla beraber artan faranjite de antibiyotik etkisi yapan bu karışım düzenli tüketildiğinde kuru ve sürekli öksürüğü önler.

- İçerdiği yüksek miktarda antibakteriyel sayesinde de bağırsak ve midede fazla bulunan toksinleri idrar yolu ile atar.

- Yemek borusunda oluşma ihtimali olan kanserli hücrelerin azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bağışıklığı güçlendirerek kış hastalıklarını önler.

YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.