Şeker yerine kullanabileceğiniz sağlıklı alternatifler!

İşlenmiş şekerin zararlarından kaçınmaya çalışırken verdiği tattan vazgeçmek zorunda değilsiniz. Şanslısınız ki, yemeklerinize ve tatlılarınıza şekerin verdiği tadı verecek bir sürü doğal besin var. İşte yemeklerinizde şeker yerine kullanabileceğiniz doğal ve sağlıklı alternatifler.

Şeker yerine kullanabileceğiniz sağlıklı alternatifler!

Bal

Bal, sofra şekeri kullanmadan yemeklerinizi tatlandırma konusunda ilk akla gelen besindir. Doğal şekerler bakımından zengin olan bal aynı zamanda vitamin ve mineral doludur. Bu yüzden yemeklerinize eklerken hiç suçluluk çekmeyin. Bal, sofra şekerinden daha tatlı olduğu için yemek tariflerinde kullanılan şekerin 4’te 3’ü kadar bal kullanmanız yeterli olacaktır.

Muz

Muz yemeklerinizi tatlandırmanızı sağlayacak bol miktarda doğal şeker içerir. Tatlılarınıza muz ekleyecekseniz olgun muzların daha çok şeker içerdiğini unutmayın. Olgunlaşmamış muzları fırında kahverengileşene kadar ısıttıktan sonra tatlılarınıza eklerseniz bir daha işlenmiş şekeri aramayacaksınız.

Tuz

Şeker yerine tuz kullanmak şaşırtıcı gelebilir ama çoğu tatlı tarifinde malzemeler arasında bir tutam tuz olduğunu fark etmiş miydiniz? Bunun sebebi tuzun yiyeceklerin doğal şekerini ortaya çıkarma ve mayhoşluklarını azaltma özelliği olmasıdır.

Tatlı baharatlar

Tatlı baharatları şeker yerine kullanabilirsiniz. Bu baharatların başında tarçın gelir. Tarçının yanı sıra kakule, rezene gibi baharatlar da şeker yerine geçebilir.

Vanilya

Vanilya kek ve kurabiyelerinize tat katmak için şekere harika bir alternatif. Doğal şekerlerle dolu olan vanilyayı toz halinde veya tohumlarıyla kullanabilirsiniz. Yemeklerinize tat vermenin yanı sıra yaydığı hoş koku ile size bir şölen yaşatacak.

Havuç

Havuç, işlenmiş şekere gerek kalmadan hem tatlı hem de tuzlu yemeklere istenilen tatlılığı katmak için harika bir sebzedir. Şekere alternatif olarak havuç kullanacaksanız havuçların pişirildiklerinde daha tatlı olduklarını aklınızdan çıkarmayın.

Soğan

Şeker yerine kullanımını öğrendiğinizde sizi hayrete düşürecek bir başka yiyecek soğan. Karamelize edilmiş soğanların biraz tatlılık katamayacağı bir yemek tarifi yok.

Doğal meyve suları

Birçoğumuzun güne zinde başlamak için tükettiği meyve suları, kahvaltı ile sınırlı kalmamalı. Meyve suları en sevdiğimiz yemeklerin tatlandırılması için pratik ve kolay bir yoldur.

Bir sonraki tarifinizde bir bardak şekeri yarım bardak meyve püresi veya meyve suyu ile değiştirin.

Hurma

Karamel benzeri bir lezzete sahip her türlü yiyeceği tatlandırabilen bu lif dolu mucizevi meyveyi kurabiyeler, kekler ve diğer tatlılarınıza ekleyerek işlenmiş şeker kullanmayı bırakabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 17:11
YORUM EKLE