Bilişsel beceri kaybından önce beyinde 'zombi hücreler' kümeleniyor

Beyinde bilişsel beceri kaybından önce "zombi" olarak nitelendirilen yaşlı hücrelerin kümelendiği ortaya çıktı

Bilişsel beceri kaybından önce beyinde 'zombi hücreler' kümeleniyor
banner150

ABD’de Mayo Clinic’te görevli bilim adamlarının fareler üzerinde yaptığı araştırma, Alzheimer'e benzer beyin rahatsızlığı bulunan hayvanlarda, bilişsel beceri kaybından önce zombi hücrelerin (üstteki görselde yeşil olanlar) belli başlı beyin hücrelerinde biriktiğini gösterdi.

Çalışmada, ölmeyen ancak normal hücrenin işlevlerini de yerine getiremeyen "zombi hücrelerin" birikimini önleyen bilim adamları, tau proteini kümelenmesini, nöronal ölümü ve hafıza kaybını azaltmayı başardı.

HANGİ HASTALIKLARLA İLGİSİ VAR?
Araştırma ekibinden moleküler biyolog Darren Baker, "zombi hücrelerin", kireçlenme, damar tıkanıklığı, Alzheimer ve Parkinson gibi nörolojik dejeneratif hastalıklar dahil yaşlanmayla bağlantılı rahatsızlıklarla ilişkisi bulunduğunu belirterek, daha önce yaptıkları incelemelerde yaşlanan farelerde bu hücreleri yok ettiklerinde hayvanların ömürlerinin uzadığını ortaya koyduklarını söyledi.

Bilim adamlarının aynı zamanda mikrogli ve astrosit olarak anılan iki farklı beyin hücresi türünün, "zombi hücreye" dönüştüğünü tespit ettiği kaydedildi.


 

KAYNAK: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.