Bugün size çok farklı bir köşe konusu ile baş başa bırakıyorum. Yazının başlığında olduğu gibi Sadullah Kavak

Kendisi aslen Kahramanmaraşlı ve şehir sevdalısı. Şimdi diyeceksiniz hemen, biz tanımıyoruz. Ya eskileri gibi olursa diye!

Tane tane bunlara cevap vermek için yazıyorum.

Siz bizim ne şekil bir yaklaşımımız olduğunu bilirsiniz. Biz birisinin, ‘lafına sözüne’ değil icraatına bakarız. Mesela bize kitap yazanı getirdiler 5 yılımız gitti. Mesela bize 4 dil biliyorlar dediler, bırakın bir lisan kurmayı ne dediğini bile anlamadık.

Bizim şahısların konuşması ile veya yazdığı kitap ile alakalı bir dediğimiz yok. Ama şehre faydaları da yoksa bunları eleştiririz. Kişilikleri ile değil yaptıkları ile ilgileniyoruz kısacası.

Bu şehir deprem geçirdi. Bu şehir enkaza döndü. Bu şehrin çok özel bir ilgiye ihtiyacı var. Eskisi gibi çekişmelerin, eskisi gibi siyasi güç devşirmelerinin veya oluşan bir boşluktan yararlanıp, ucuz kahraman olmanın zamanı değil.

Birilerini eleştirmek günümüzde çok basit. Ama biz gazeteciler birilerini eleştirirken veya överken baktığımız iki kıstas vardır. Birincisi siyasetçi ise şehre katkısı ikincisi kamu görevlisi ise yine şehre katkısı.

Fatma hanım gibi bir belediye başkanına hayran kaldığımız şu günlerde iyi bir örnek olarak Sadullah Kavak isminin öne çıkması kadar doğal bir durum olamaz!

Peki ama niye?

Çünkü kendisi şehir aşığı, bunu yazarken diyeceksiniz ki, herkes şehir aşığı. Ama onun ki öyle böyle değil. Mesela kendisi Göksun- Tufanbeyli- Tomarza- Kayseri yolu ile ilgili önemli çalışmalar yürüttü.

Bunu kimse bilmez ama bizler biliyoruz. Bazen reklamlarda çıkar ya hani, ‘Baz Kahramanlar Pelerin takmaz’ diye tam o cinsten bir örnek.

Mesela kendisi 62 ülkede faaliyet gösteren Avrupa Engelliler Dernekleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttü. Ve o görevde iken de 62 ülkede hem Türkiye’yi hem de Kahramanmaraş’ı duyurdu. Bir dil bir lisan ya, bizim tanınmamız için 62 lisan uyguladı.

Yine kendisi 2016 yılında 181 aşiretin birleşip barışması organizasyonun yaparak önemli bir işe imza attı. Sayısız derneğe, sayısız camiye, sayısız okula yardımlar yaptı. Ve hâlâ da yapıyor. Manevi iklim dünyamıza hitap ederken, kan akmasını engelliyor. Yine eli kanlı Terör örgütünün ölüm listesinde de yer alıyor.

Çünkü o aşiretlerin birleşmesinin sivil ayağında önemli görevler üstlendi.

‘Zaman siyaset zamanı değil, zaman insanların gönlüne dokunma zamanı’ diyerek 2023 yılı genel seçimlerinde kendisine gelen, AK Parti, CHP gibi önemli partilerin vekillik talebini geri çevirdi. Deprem bölgelerinde onlarca tırla yardım malzemesi götürdü. 

Diyeceksiniz ki şimdi bunları yaptı ama belediyecilik ile veya vekillik ile bunların ne alakası var diye?

Ben sordum çünkü. Ama cevabını da buldum. Şimdi bulunduğunuz ilin veya çevrenin yapısına uygun hareket etmediğiniz takdirde, o koltuğa beni bilmem kim oturttu dediğiniz zaman şehirle dolayısıyla ülke ile dolayısıyla insanlar ile aranıza set çekiyorsunuz.

Şehir milliyetçiliği öyle kuru kuruya değil de bedel ödenerek yapılır. Bizce Sadullah Bey bu bedelleri ödedi. Sadullah bey iyi de şu kötü demek içi yazmıyoruz. Ama bilinmesi lazım ki, yaşam dediğiniz şey canlı bir mekanizmadır.

Sadullah Bey’de bu mekanizmayı kurabilmek adına önemli görevleri üstlenebiliyor.

Biz şimdilik bu kadarı yazalım. Belli mi olur önümüzde ki süreçte daha geniş bir CV ile kendisi çıkabilir… Bekleyelim görelim!

SADULLAH KAVAK KİMDİR?

18.06.1977 tarihinde Kahramanmaraş’ta doğdu.

İlk ve Orta öğrenimini Kahramanmaraş Afşin ilçesi, Lise öğrenimini Kahramanmaraş ilinde tamamladı. Konya Selçuk Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünde okurken öğrenimine ara verip askerlik görevini yaptı. Yüksek öğrenimine Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetim bölümüne devam etmektedir. Yüksek Makina Mühendisi olan Kavak, Kayseri Üniversitesi Görsel ve işitsel (Basım Yayın Gazetecilik) okudu. Yılın Pazarlama Ödülü ve Yılın Girişimcilik Ödülü olmak üzere iki Ulusal baz da ve sayısız yerel bazda Ödüller ve Plaketler aldı. Yaptığı işler ve çalışmalar dolayısıyla yaklaşık 34 yabancı ülkeyi görme fırsatı buldu. Sadullah Kavak, "Kahramanmaraş dondurması ve pul biberi gibi iki kültürü bir araya getirerek ilk kez biberli dondurmayı üretti.

24. Dönem Milletvekilli adayı ve üst düzey siyasi görevlerde bulundu. THK Kayseri Havacılık Kulübü Danışmanlığı, DOSTYAR ve DOSTBİR derneklerinin Kurucu üyeliği ve SERVER vakfı üyeliklerini halen sürdürmektedir. Belirli dönemlerde internet sitelerinde köşe yazarlığı yapmakta olan Sadullah KAVAK, Uluslararası birkaç firmada yöneticilik görevlerinde bulunduktan sonra, şu anda kendisine ait uluslararası şirketin yönetim kurulu başkanlığını yapmaktadır. Evli ve iki çocuk babası olan Sadullah KAVAK İngilizce ve Arapça bilmektedir.

sa11

sa22