Koronavirüs salgınıyla başlayan, çip kriziyle büyüyen, döviz kuru ile coşan ve ardı arkası gelmeyen zamlarla alt üst olan otomotiv sektöründeki bu zam hesabına inanamayacaksınız.

Türkiye ve dünyadaki otomotiv sektörüne ilişkin çalışmalar yürüten EBS Danışmanlık şirketi genel müdürü Erol Şahin, yeni grafikleri paylaştı ve “otomotiv almak hayal oldu” dedi.

Erol Şahin, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada TÜİK verilerinden derlenen grafikleri paylaştı. Sıfır araçlardaki zam oranları şaşırttı. Buna göre otomotiv sektörü ilk 4 ayda dizel arabalarda 166 bin TL, benzinli araçlarda ise 87 bin TL zamlandı. 

Gözden kaçırmayın

Volkswagen'den tarihi karar! Artık o modeli üretmeyecek Volkswagen'den tarihi karar! Artık o modeli üretmeyecek

Yıllık artış ise çok daha fazla. 12 aylık ortalama alındığın da ise dizel araçlar 362 bin TL, benzinli araçlar ise 232 TL zamlandı.

Erol Şahin verileri paylaştıktan sonra araç almanın bununla sınırlı olmadığını ifade etti şöyle yazdı: “Otomobili bir şekilde borç harç aldınız diyelim, ya sonrası, bitiyor mu? Her ay en az 2 depo yakıt, yılda 2 kere MTV ödemesi, zorunlu araç muayenesi, zorunlu trafik sigortası, kredili ise kasko, en az 1-2 kere yıllık bakım-servis gideri, yazlık kışlık lastik masrafı vs...”

oto (1)

oto (2)