Kahramanmaraş merkezli iki yıkıcı depremin en şiddetli hissedildiği illerden biri Malatya oldu..

Büyük bir yıkımın yaşandığı illerde binlerce insan hayatını kaybetti.

Enkazla ilgili çalışmaların sürdüğü il, yaralarını sarmaya çalışırken yeni bir felaket yaşadı.

Doğanşehir ilçesine bağlı Karanlıkdere Mahallesi İncirli Sokak'ta (mezra), 15 haneden oluşan İncirli Sokağı, ‘Asrın felaketi’ olarak nitelenen depremlerde büyük hasar aldı.

deprem-haritadan-silindi

Heyelan sonrası evler ve küçükbaş hayvanlar toprak altında kaldı
Artçı depremlerin devam ettiği bölgede heyelan meydana geldi. Heyelan sonrası 5 ev, araba, traktör ve yaklaşık 200 küçükbaş hayvanın toprak altında kaldığı bildirildi.

Olay sonrası bölgeye geçen Doğanşehir Belediye Başkanı Durali Zelyurt, en büyük tesellinin can kaybının olmaması olduğunu kaydetti.

"Evler tamamen yok olmuş"
Meydana gelen deprem ve akabinde yaşanan heyelanla birlikte bir mezranın yok olduğunu dile getiren Başkan Zelyurt, şu ifadeleri kullandı:

6 Şubat’ta meydana gelen depremin en şiddetli etkilerini hissedildiği Karanlıkdere Mahallesi’ndeyiz. Şu anda göründüğü gibi, 15 haneden oluşan İncirli Sokak'ta hiçbir ev kalmamıştır. Tamamen yıkılmış ve toprakla birlikte aşağı doğru heyelanla birlikte kayarak yok olmuştur. Alttaki traktörlerin, arabaların hiçbiri görünmüyor. Evler tamamen yok olmuş. Toprak kaymış ve yol tamamen kapanmış durumda.

Ayrıca bu mahallemiz, eski adıyla birçok mezradan oluşmaktadır. Özellikle Göcük ve Karacaoğlu dışındaki kalan diğer mezralarımız ile Kilise ve Narlı mezralarımızdaki sokaklarımızda aynı şekilde göçükler var. Ama en şiddetli etkinin hissedildiği yer, İncirli Sokak. Depremin ne kadar şiddetli bir etkisinin olduğunu burada görüyoruz. Evler, bir mezramız tamamen yok olmuş durumdadır. Burada şükrettiğimi tek bir konu var, can kaybımızın olmamasıdır.