Soğuk kışın gelmesiyle birlikte grip enfeksiyonu vakaları da arttı. Öksürük en yaygın semptomdur. Prof. Dr. Ali Fuat Kalyoncu'ya göre, son aylarda insanların yaklaşık üçte biri öksürdü. Kalyoncu, COVID-19'dan sonra bazen aylarca devam eden öksürük ile yapılacak tek şeyin bol sıvı içip beklemek olduğunu söylüyor.

Ancak bitkilerin insan sağlığına faydalı fitokimyasallar içerdiği iyi bilinmektedir. Araştırmacılar ayrıca, bu bitkilerden elde edilen esansiyel yağların öksürüğü tedavi edebilen antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu da kaydetti.

Uçucu yağlar farklı şekillerde kullanılabilir.

DOĞRUDAN ŞİŞEDEN KOKLAMAK

Bu, uçucu yağları solumanın en kolay yoludur. Şişeyi açın ve birkaç derin nefes alın.

BUHAR İNHALASYONU

Bir kaseyi ılık suyla doldurun ve birkaç damla uçucu yağ ekleyin. Başınızı kasenin üzerine eğin, başınızın ve kasenin üzerine bir havlu koyun ve derin nefes alın.

Difüzör, küçük yağ parçacıklarını oda havasına salar. Kullanmak için suyu seçtiğiniz esansiyel yağ ile karıştırın ve etkinleştirin.

Uçucu yağları asla doğrudan cilde uygulamayın. Bunun yerine, önce hindistancevizi yağı gibi başka bir yağla seyreltin.

Şiddetli öksürük veya solunum yolu enfeksiyonunuz varsa, doktorunuza danıştıktan sonra bu uçucu yağlardan birini kullanabilirsiniz.

OKALİPTÜS YAĞI

Okaliptüs yağı, antibakteriyel aktiviteye sahip olduğu gösterilen sineol içerir. Uzmanlara göre okaliptüs yağının uzun süreli kullanımı bronşit, astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi solunum yolu hastalıkları için güvenli ve etkilidir.

KEKİK YAĞI

Kekik esansiyel yağı, solunum bakterilerine karşı antimikrobiyal aktiviteye sahip olan karvakrol ve timol içerir. Bronşit ve boğmaca gibi solunum yolu hastalıklarında kullanılır.

BİBERİYE YAĞI

Biberiye yağı ayrıca okaliptol içerir ve bu nedenle okaliptüs yağı ile birçok faydayı paylaşır. Bazı insanlar biberiye kokusunu okaliptüsün güçlü kokusuna tercih eder. Bir çalışma, bronşiti olan kişilerin sineol ile tedavi edildikten sonra kendilerini daha iyi hissettiklerini kaydetti.

LAVANTA YAĞI

Lavanta yağı, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Özellikle astımı olan kişilerde öksürüğü yatıştırır. Lavanta bronşiyal astım semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

TARÇIN YAĞI

Tarçın yağı antibakteriyel özelliklere sahiptir. Solunum yolu hastalıklarına neden olan bakterilerin büyümesini durdurur.

Bazı uçucu yağlar çocuklar ve hamile kadınlar için güvenli değildir. Yaşlılar veya bağışıklık sistemi zayıf olanlar da esansiyel yağları dikkatli kullanmalıdır.