Araç önümüzdeki günlerde Tekno Gediz’de görücüye çıkacak. Gediz Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Makine ve Tasarım Teknolojisi Alanı öğretmen ve öğrencileri 2022 yılında geri kazanım projesi kapsamında hurda parçalardan yaptıkları güneş enerjisiyle çalışan araçlarına birçok donanım ekleyerek yılsonu sergisine hazırlanıyor.

"Geri dönüşüme gidecek olan malzemeleri bir araca dönüştürdük"

Projeye geri dönüşüm projesi olarak başladıklarını belirten Makine Teknolojisi Alan Öğretmeni Osman Tanağrı, “Biz bu aracımızı o gün okuyan öğrencilerimiz ile birlikte 2022 yılında bir geri dönüşüm projesi olarak yaptık. Hedefimiz geri dönüşüme gidecek olan malzemeleri bir araca döndürmekti. Yapmış olduğumuz bu projeyi Gediz Ticaret ve Sanayi Odası destekledi. Biz de öğrencilerimizle bir araç ortaya çıkarttık. Bu aracımızı daha sonra Gediz Festivalinde sergileme imkânı bulmuştuk. Bu yıl da aracımızla ilgili bazı teknolojik donanımlar yapmaya karar verdik. Bu teknolojik donanımları aracımıza dâhil ettik. Bu şekilde aracımızı daha teknolojik hale getirmiş olduk. Önümüzdeki yıllarda farklı donanımlar ilave ederek daha da teknolojik hale getirilmesini sağlayacağız” dedi.

"Yağmurlu havalarda silecekler otomatik olarak çalışıyor"

Güneş enerjisi ile çalışan aracı tanıtan Makine Teknolojisi Alanı Öğretmeni Şenol Aygün, “2022 yılında yaptığımız araca yeni donanımlar ekledik. Bunlardan bir tanesi yağmur sensörü. Yağmurlu havalarda silecekler otomatik olarak çalışmakta. Aracın ön kısmında hareket sensörü var bu da hareket algılayıcı korna çalar, park sensörü görevini yapar. Diğer bir donanımımız da kör nokta uyarı sistemi. Şerit değiştirirken yan tarafta araç olduğu zaman uyarı vermekte, bu da güvenli sürüş imkanı sağlıyor. Nem ve sıcaklık sensörümüz var. İstenen sıcaklık ayarlarını termal kontrol şartlarını sağlamak için fanların açılıp kapanmasını sağlar. Park sensörü otomatik olarak farların açılıp kapanmasını sağlıyor. Zaman sensörü dediğimiz eve kadar takip et sistemi, arabadan indiğimiz zaman evin kapısını açıncaya kadar farların açık kalmasını sağlıyor” diye konuştu.

Birçok daha donanım eklemeyi düşündüklerini söyleyen Şenol Aygün, “Bunlar daha sonraki çalışmalar olacak inşallah. Ses sensörü, basınç sensörü, parmak izi sensörü, karşıdan gelen araç varsa uzun kısa farları yakan sensör, mesafe hareket sensörü, ani olarak fren yapma imkanı sağlayacak bir sistem. Bu donanımları eklemeyi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Okul Müdürü Gökhan Said Mamak, “Her sene olduğu gibi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün Tekno Gediz Festivaline neler yapabiliriz onu düşündük, öğretmen arkadaşlarımızla istişarede bulunduk. Makine Teknolojileri alanında daha önceden öğretmen arkadaşlarımızın yaptığı bu aracı tekrar Tekno Gediz’e sunacağız fakat daha geniş bir şekilde sunalım diye konuştuk arkadaşlarımızla. Öncelikle Gediz Ticaret ve Sanayi Odamıza teşekkür ediyorum. Onların katkılarıyla yapılan bu aracımıza ekstra donanımlar öğretmen arkadaşlarımız katkıda bulundular. Teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi