Meksika sınırından ABD'ye yasa dışı yollardan geçen Türklerin sayısı hızla artıyor. Aynı zamanda Meksika'yı ziyaret eden turist sayısı da artıyor.

Meksika'nın Türk vatandaşlarının ülkeye girişine getirdiği kısıtlamalara rağmen, ülke üzerinden ABD'ye yasa dışı yollardan girenlerin sayısında keskin bir artış oldu.

Yurt dışında yaşamak isteyen Türk vatandaşlarının sayısı son yıllarda giderek artmaktadır. Avrupa ülkelerinin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada da en çok arzu edilen ülkelerdir. Amerika Birleşik Devletleri'ne Meksika üzerinden giriş yapmak en önemli yollardan biridir.

Euronews Türkçe'nin aktardığı habere göre 2021’de Meksika’dan ABD’ye 7 bin Türk vatandaşı geçerken bu sayı 2022’de 22 bine ulaştı.

Turizm, çalışma, eğitim, gazetecilik veya transit geçiş gibi nedenlerle Meksika'ya seyahat eden Türk vatandaşları, hava yoluyla seyahat etmeleri kaydıyla kolayca e-Vize alabilirler. Ancak son zamanlarda e-vize aldığı halde ülkeye getirilmeyen bazı Türk vatandaşları da var.

ABD’ye 2022’de 3 milyon 58 bin kişi kaçak yollarla girdi. Buna göre 2022’de ABD’ye kaçak yolla geçen her bin kişiden yedisi Türk vatandaşı. 2021’in tamamındaysa bu sayı 2 milyon 275 bin 932 olmuştu.

(Kaynak: Euronews Türkçe)