"Sıfır vaka" politikası uygulayan, sınırları kapatan ve ülke genelinde karantina merkezleri kuran Çin'de koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana korku hakim.

Sınırlar açılırken Çin'den diğer ülkelere seyahat eden yolcuların yarısının Covid-19 testi pozitif çıktı.

Koronavirüs salgını Omicron varyantı üzerinden yayılmayı hızlandırırken, Çin'in aldığı karar kontrolsüz yayılmayı ateşledi.

HASTANELER LEBALEB

Çin genelinde hastane doluluk oranları hızla artarken, sosyal medyada paylaşılan birçok görselde de görüleceği üzere hastalar, hastane koridorlarında oda kalmadan yatmak zorunda kalıyor.

Görüntülerin yayınlanmasından kısa bir süre sonra İtalya'dan gelen açıklama şok etkisi yarattı. Sınırların açılmasıyla birlikte Çinli turistler birçok ülkeye tatil yapmaya başlarken, İtalya Çinli turistlerden "zorunlu Covid-19 testi" yaptırmalarını istemeye başladı.

cin-koronavirus-kabusu

YOLCULARIN YARISININ TESTİ POZİTİF

İtalya Sağlık Bakanı Orazio Schillaci, "İtalyan halkını virüsün yeni varyantlarından korumak ve virüsü takip etmek için yeni karar alındı."

Öte yandan Çin'den İtalya'ya giden uçaktaki yolcuların neredeyse yarısının İtalya'nın aldığı kararın arkasında olduğu söylenen Covid-19 testi pozitif çıktı. Batı medyasının haberinde, Şanghay ve Pekin'den kalkan iki uçaktaki yolcuların yüzde 50'sinin testinin pozitif çıktığı kaydedildi.

Uzmanlar, ülkeyi kontrolsüzce hasta etmenin yeni salgınları tetikleyeceğini ve Covid-19'un yeni mutasyonlara evrilmesine neden olacağını söylüyor.

ZORUNLU TEST UYGULAMASI

Çin'in sınırlarını açmasının ardından birçok ülke vatandaşlarını korumak için harekete geçti. İtalya'nın yanı sıra ABD, Japonya, Tayvan ve Hindistan da Çinli turistler için zorunlu Covid-19 testinden geçtiklerini açıkladı.