Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Mustafa Buluntu, geleneksel iftar programının ardından önemli açıklamalarda bulundu. Buluntu, yaklaşık 30.000 esnafın ve birçok sanayicinin ilgilendiği mücbir sebep halinin uzatılması konusuna odaklandı. Özellikle SGK borçlanmasıyla ilgili %50 teminat şartının kaldırılması gerektiğini vurgulayan Buluntu, bu koşulun esnaf ve sanayiciler için zorlayıcı olduğunu belirtti.

Konuşmasının devamında Buluntu, "Mücbir sebep halinin uzatılması bugün 30.000 esnafımızı ve birçok sanayici ve hemen hemen herkesi ilgilendiren bir konu.

Biz bu konuyu ana başlık olarak tekrar gündeme getirdik. Hem basınımızda hem de iftar programımıza ana başlık konusu yine mücbir sebep uzatılmasıydı ve uzatılması ile beraber taksitlendirme koşullarının da düzeltilmesi lazım.

Biliyorsunuz ki taksitlendirmeye müracaat ettiğiniz zaman özellikle SGK borçlanması ile alakalı %50 teminat şartı var, bunun kaldırılması lazım çünkü hiçbir esnafımız ve sanayicinin karşılama imkanı yok.

Onun haricinde Kurumlar Vergisi olsun kademe vergisi olsun bunlarla alakalı Zaten bir yapılandırma yok.

Bu süreden uzatılması ve bu tüm konularda da mücbir sebep halinde bu yapılandırma koşullarında acilen kaldırılması lazım.

Bunlar bizim için çok kritik süreçler Biz bunu her ortamda Her platformda dile getiriyoruz yani sadece bugünkü yemeğimizde değil gerek hazine maliye bakanlığımıza biliyorsun ki TOBB konseyindeki görevinden dolayı TOBB'un ilgili kurullarına hemen hemen ilgili kurulan tamamına bunu da biz gündeme taşıyoruz" dedi.