Çin kökenli sosyal medya platformu TikTok, yasaklanan ülkeler listesine Kırgızistan'ı da ekledi. Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığı, çocukların zihinsel gelişimini ve sağlığını olumsuz etkilediği gerekçesiyle TikTok'u yasaklama kararı aldığını duyurdu. Açıklamada, sivil toplum kuruluşlarından gelen şikayetlere dayanarak yapılan incelemelerde, TikTok'un çocukların sağlığına zarar veren içeriklere erişimi kısıtlamadığı ve yaş kategorisini kontrol eden bir işlev bulunmadığı belirtildi.

Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığı, bu nedenle TikTok'un Kırgızistan'daki faaliyetlerini sonlandırma kararı aldığını açıkladı. Bakanlığın aldığı bu kararın yürürlüğe girmesi için Dijital Kalkınma Bakanlığı'na başvurulacağı belirtildi.

Açıklamada, TikTok'un Kırgızistan'da yasaklanmasının politik bir nedeni olmadığı vurgulandı. Kararın amacının sadece çocukların ahlaki eğitimlerini ve psikolojik sağlıklarını korumak olduğu belirtildi.

Daha önce de birçok ülke, TikTok'un kullanıcı bilgilerini Çin hükümetiyle paylaşabileceği endişesi nedeniyle uygulamayı yasaklama kararı almıştı. Bu ülkeler arasında Kanada, Belçika, Norveç, İngiltere, Yeni Zelanda, İsveç, Avustralya ve ABD'nin Montana eyaleti bulunuyor.