Son dakika.. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), 06.02.2023 tarihli Kahramanmaraş depremleri sonrasında etkilenen bölgelerde yaşayan vatandaşlar için önemli bir duyuru yayınladı. AFAD'ın duyurusuna göre, hak sahipliği başvurusu süresini kaçıran afetzedeler için ek bir fırsat sunulacak.

6 Şubat Kahramanmaraş depremleri sonrasında AFAD tarafından başlatılan hak sahipliği başvuru süresi sona ermişti. Şu ana kadar hiç başvuru yapamayan hak sahiplerinin mağduriyetini gidermek için AFAD yeniden başvuru açtı.

AFAD, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada şu ana kadar hiçbir başvurada bulunamayan depremzedelerin yeniden hak sahipliği için başvuru yapabileceğini açıkladı.

Malatya AFAD Müdürü Altındal'ın açıklaması şöyle:

Hak Sahipliği Ek Süre Hakkında

06.02.2023 tarihli depremlerden etkilenen 11 ilimizde hak sahipliği başvuru süresini kaçıran afetzedelerimiz için 1 (bir) günlük ek süre verilecektir. Başvurular 26.03.2024 saat 00.01 de başlayıp, 26.03.2024 saat 23.59 da sona erecektir.

81 ildeki AFAD İl Müdürlüklerimizden başvuru yapılabilecektir.

Ayrıca deprem afetinden etkilenen 11 ilde, AFAD İl Müdürlüklerinin belirleyeceği ilçelerde de başvuru yapılabilecektir.

TALEP  EKiNDE VERiLECEK BELGELER

  • Tapu Senedi Fotokopisi
  • Tapu ve emlak kaydı vefat eden kişiye ait ise veraset ilamı veya aile nüfus kaydı
  • Köy muhtarından alınacak ve o yerin en büyük mülki amirine tasdik ettirilecek mülkiyet belgesi
  • Elektrik ve su abonelik belgesi
  • Evli evlatlar, Yerleşim Yeri Belgesi veya hasarlı konuta ait aboneliğin adlarına olan elektrik veya su aboneliği belgesi
  • Cins tahsisi yapılmayan hasarlı yapılarda, hasarlı konutun tapusu bağ, bahçe, arsa vb. Tapusu ise bu vasıflara ait tapu ile birlikte binaya ait ilgili belediyesinden alınacak emlak beyannamesinin bir örneği

afadeksure