6 Şubat'ta Türkiye'yi sarsan Kahramanmaraş depremlerini önceden tahmin eden Hollandalı araştırmacı Frank Hoogerbeets, yeni deprem tahminiyle Pakistan'da korku yarattı. Türkiye'deki depremleri doğru tahmin etmesiyle tanınan Hoogerbeets, Pakistan'da 48 saat içinde büyük bir deprem olacağını iddia etti.

Hollanda'da "SSGEOS" adlı araştırma grubunu kurarak çalışmalarını sürdüren Hoogerbeets'in yeni deprem tahmini, Pakistan'da büyük bir endişeye neden oldu. Deniz seviyesindeki atmosferdeki elektrik akışını inceleyen SSGEOS, olası bir depremin meydana gelebileceği uyarısında bulundu.

PAKİSTAN'DA YETKİLİLER SUSKUN

Bu kuruluş, Pakistan'daki fay hattı üzerindeki yüksek elektrik yoğunluğuna dikkat çekti. Pakistan Meteoroloji Dairesi ise iddialar hakkında henüz bir açıklama yapmadı. Daha önce, Pakistan Meteoroloji Dairesi, deprem tahminlerinin bilimsel bir dayanağı olmadığını ve benzer iddiaları yalanladığını belirtmişti.

KAHRAMANMARAŞ DEPREMİNİ ÖNCEDEN TAHMİN

Hoogerbeets, depremden üç gün önce (3 Şubat) sosyal medya hesabında bu bölgede (Güney-Orta Türkiye, Ürdün, Suriye, Lübnan) yaklaşan 7.5 büyüklüğünde bir deprem olacağını belirtmişti.

Bu paylaşımın ardından depremin meydana gelmesiyle Hoogerbeets'in takipçi sayısı hızla artmıştı.