Kadınlar yalnızken daha az, arkadaşlarıyla birlikteyken daha çok yer.

Bir araştırmaya göre, arkadaşlarıyla dışarıda yemek yiyen kadınlar ortalama 150 kalori daha fazla tüketiyor. Deneyde, 26 kadın her öğünü üç gün arkadaşlarıyla ve üç gün yalnız yedi. Biriyle üç günde ortalama 540 fazladan kalori yediler.

63 kadını içeren ikinci bir deney, sosyal olarak aşırı yiyenlerin daha sonra daha az yemek yemediğini ve ortalama bir kadının günde en az bir öğünü başkalarıyla paylaştığı takdirde yılda 4 kilo alma riski altında olduğunu buldu.

ARKADAŞLA OTURULAN SOFRA KALORİYİ ARTIRIYOR

İnsanlar, dostça sohbetler dikkatlerini dağıttığı için fazla yemek yiyebilir. Ancak uzmanlar, avcı-toplayıcı günlerimizde adil bir paylaşımı garanti etmenin tek yolu olduğu için, gruplar halinde daha fazla yemek için evrimleşmiş olabileceğimizi de düşünüyor.

AYNISI ERKEKLER İÇİN DE GEÇERLİ

Uzmanlar bu çalışmada sadece kadınlara odaklansa da her iki cinsiyette de aynı etkinin oluşmasını bekliyorlardı.

Arkadaşlarla yemek yemek için ara vermek veya her öğünü ayrı ayrı yemek yerine, çalışmanın önerisi, önceden plan yapmak ve menüden daha sağlıklı seçenekler sipariş etmektir. Arkadaşlarınızı akşam yemeğine davet ettiğinizde kendinize belirli bir porsiyon boyutu vermek de iyi bir stratejidir. İnsanlar, arkadaşlarıyla yemek yerken aldıkları ekstra kalorileri, yemeklerden önce ve sonra daha küçük öğünler yiyerek telafi edebilirler.