İkinci el fiyatlarındaki aşırı artışın önüne geçmek ve stokların haksız kazanç elde etmesine son vermek için kullanılan "6.000 km 6 aylık zaman sınırı" uygulaması ilginç bir şekilde aşılmaya başlandı. 15 Eylül'e kadar satışa çıkmayan yeni otomobiller ertesi gün internet sitesinde "6001, 6010 km" ibaresi ve ikinci el görünümü ile satılıyor.

Salgınla birlikte chip krizi ve arz sorunları nedeniyle otomobil fiyatları hızla yükseldi. Ardından hammadde fiyatları bu artışın devam etmesine neden oldu. Rusya ve Ukrayna'daki savaş nedeniyle bu yıl otomobil fiyatlarının yükselmesinde rekor enerji fiyatlarının rolü oldu. Fırsatçılar, araba arzının sınırlı olduğu bu yükselen fiyatlar döneminde ortaya çıkar. Bu fırsatçılar bayilerden sıfır araç alıp stokluyor ve 1-200.000 liret fark kazanıp kendi sitelerinde satıyorlar. Sonuç olarak, kullanılmış araba pazarındaki fiyatlar suni olarak şişiriliyor.

İlanda ufak değişiklik

Ticaret Bakanlığı, bu büyük rantın önüne geçmek için 16 Ağustos’ta ikinci el otomobil ve arazi taşıtlarının satışına, ilk tescil tarihinden itibaren ‘6 ay ve 6 bin km’ koşulu getirmişti. Bunun için de 15 Eylül’e kadar geçiş süreci tanınmış, bu tarihe kadar eldeki sıfır araçların satışına izin verilmişti. Geçen hafta bu süre doldu. Artık galericiler gibi ikinci el ticaretiyle uğraşanlar bayilerden sıfır araç alırsa 6 ay bekletmek ve 6 bin km’yi doldurmak zorunda. Bu kural 1 Temmuz 2023’e kadar geçerli olacak.

Temsili KM ile satışta

Yeni kurala istinaden ilan siteleri galericilerin sıfır ilanlarını listeden kaldırdı. Ancak bazı uyanıklar hemen kendilerine göre ‘6001 km’ çözümü üretti. Devreye alınan uygulamayı değerlendiren Otomerkezi.net Üst Yöneticisi (CEO) Muhammed Ali Karakaş, ilan sitelerinde halen mevcut sıfır otomobillerin satışa sunulmaya devam edildiğini kaydederek, “Tüketiciler dikkat ederlerse, birçok sıfır kilometre otomobilin ilanı ‘6001, 6010 km’ gibi temsili kilometrelerle ikinci el görünümüyle halen satışta. Yine buradaki en önemli unsur, cezadaki caydırıcılığın düşük olması” dedi.

Rant dönemi bitecek

İkinci el fiyatlandırma şirketi Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın da bundan sonraki sürece ilişkin şu yorumda bulundu: “Yeni uygulamayla birlikte ikinci el araç fiyatlarının geri geleceğini öngörüyoruz. Artık bu işi kayıtdışı yapanlar, bayilerden sıfır km araçları alıp, üzerine yüzde 20-30 fiyatlar ekleyerek, internet sitelerinde satamayacaklar. Sıfır km araç fiyatları da olması gereken yerde kalacak. Yani sıfır fiyatını geçen ikinci el fiyatları sona erecek” dedi.

Kasım-Aralıkta fiyatlar artar

Türkiye’de her 30 kişiden 1’inin otomobil alıp satma işiyle uğraştığına vurgu yapan Muhammed Ali Karakaş, şöyle devam etti: “Getirilen yönetmelik bireyleri kapsamıyor. Fiyatlarda 15 Haziran-15 Eylül döneminde ortalama yüzde 5-10 bandında bir düşüş yaşandı. Önümüzdeki dönemde ise fiyatlarda bir gevşeme olmayacaktır ve stabil şekilde devam edecektir. Sonrasında ise döviz kurunun yukarı seyri sebebiyle fiyatların tekrar yükselmesi durumuna evrilebilir. Kasım-aralık aylarında yüzde 3 ile 5 arasında fiyat artışı öngörüyoruz.”

Vade uzarsa 7 milyon adet yakalanır

Döviz kuru, tüketici finansmanında vatandaşın karşılaştığı yüksek faiz ve vergi sistemindeki aksaklıklar gibi çözülmesi gereken birçok husus olduğunu da dile getiren Muhammed Ali Karakaş, “Fiyatlara asıl etki edecek etkenler bunlar. Kredi vadelerinde artış ve faizlerde düşüş olduğu takdirde ikinci el araç pazarı bu yılı 7 milyon adetle kapatabilir, ancak aksi bir durumda pazar öngörümüz bu yıl için 6 milyonla sınırlı. Önümüzdeki yıl pazarın kaderini yine faiz, kur, enflasyon üçgeni belirleyecek” diye konuştu.

Araba alacaklar dikkat! 100 bin lira ucuzlayacak denmişti... Araba alacaklar dikkat! 100 bin lira ucuzlayacak denmişti...

Kaynak: Posta