Son dakika depremleri... Kahramanmaraş'ta meydana gelen yıkıcı depremin ardından dün saat 20.04 sıralarında Hatay'ın Defne ilçesinde 6.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Saat 20.07 sıralarında, merkezi Hatay'ın Samandağ ilçesinde olan bölgede 5.8 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi ve büyük paniğe neden oldu. Sürekli sarsıntı Gaziantep, Adana, Osmaniye ve Kahramanmaraş'ta da hissedildi. Hatay'da meydana gelen 6,4 ve 5,8 büyüklüğündeki depremlerde can kaybının 6'ya yükselmesine rağmen depremin büyüklüğünden dolayı bazı binaların yıkıldığı bildirildi.

Korkunç depremin ardından yapılan tsunami uyarısının yanı sıra bölgede benzer büyüklükte yeni bir depremin olabileceğinden endişe ediliyor. Dr. Şükrü Ersoy, Sabah.com.tr'ye verdiği röportajda Hatay'da olası yeni depremle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Dün akşam yaşanan Hatay merkezli 6.4 deprem, Kahramanmaraş depremlerinin artçısı mıdır?

Hatay'da meydana gelen 6.4'lük deprem, Kahramanmaraş depremlerinin bir artçısı değil, müstakil bir depremdir.

7.7'lik birinci depremde Hatay'ın içinde Kırıkhan'a, Antakya'ya kadar belli kesimler kırılmıştı. Bu deprem de onun tetiklemesiyle oluşmuş, onun devamında yeni bir depremdir. 6.4'lük bu deprem de aynı fay zonu üzerinde gerçekleşmiştir. Avanoslar'ın doğusundan geçen bir fay zonu bu. Bu fay zonu Kırıkhan'a hatta Hatay Havalimanı'nın olduğu bölüme kadar yıkım yaratmıştı. Bunun ardından Samandağı'nda yeni bir fay kırımı yaşandı. Dolayısıyla bu, yeni bir kırılma.

Aynı fay üzerinde veya tetikleyici olarak başka faylar üzerinde daha büyük bir deprem bekliyor musunuz?

Hatay'da kuzey güney yönleri boyunca her yerde kırılma yaşandı. Hatay'da artık büyük bir deprem beklemiyorum.

6.4 büyüklüğündeki bu yeni depremin şiddeti çok fazla değil. Yıkılan binalar hasarlı binalardı. Diğer depreme oranla çok daha küçük olduğunu söyleyebiliriz.

Tsunami uyarıları neden yapılıyor?

Deprem kıyıya yakın bir yerde olduğu için otomatik yapılan bir uyarı. Gerçek bir tsunami uyarısı sadece deniz içinde gerçekleşen bir deprem olursa verilebilir. Ancak sistem gereği, uluslararası bir ağ çerçevesinde bu uyarıların yapıldığını biliyoruz. Tsunami uyarısı standart bir prosedürdür. Zaten bir tsunami beklemiyorduk ancak temkinli olmak adına böyle bir uyarı verildi.

90 ARTÇI MEYDANA GELDİ

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada, Hatay Defne'de dün saat 20.04'te 6.4 büyüklüğünde deprem meydana geldiği belirtilerek, "Ardından en büyüğü 5.8 olan 90 artçı meydana gelmiştir. Depremle ilgili 112 Acil Çağrı Merkezi'ne 54 ihbar geldiği bilgisi alınmıştır. Bu ihbarların 44'ünde olumsuz bir durum olmadığı anlaşılmıştır. Gelen ihbarlar doğrultusunda, bölgede AFAD'ın Hatay, Afyonkarahisar, İzmir, İstanbul, Sakarya, Erzurum, Samsun, Diyarbakır, Adana, Van, Kayseri, Denizli, Balıkesir, Artvin, Bartın ve Uşak'tan il müdürlüğü ekipleri, 112 acil, itfaiye, JAK, PAK, CEKUT ve STK'lar arama kurtarma çalışmalarına katılmıştır" denildi.

6 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 294 YARALI VAR

Hatay merkezli depremde şu ana kadar 6 kişi hayatını kaybetti, 294 kişi hastaneye kaldırıldı. Depremin ardından tamamı tamamlanan 42 ihbarın alındığı, batık 3 enkazda arama kurtarma çalışması yapıldığı belirtildi.

(Kaynak: Sabah)

Editör: Mine Kirik